Krize společnosti povede k přerodu, předvídá egyptolog Bárta

11.04.2012 19:32

Hostem středečních Impulsů Václava Moravce na rádiu Impuls byl egyptolog Miroslav Bárta, který se díky studiu zániku starověkých civilizací dostal až ke studiu moderních společností, které momentálně vykazuje příznaky krize, která v minulosti opakovaně vedla k radikální změně státního zřízení. Východisko ze současné krize by podle Bárty mohli přinést právě vědci.

Krize společnosti povede k přerodu, předvídá egyptolog Bárta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace studentstva proti Dobešovým reformám

Chování Evropské unie v době krize je podle egyptologa jen jakousi náboženskou vírou v oddálení nevyhnutelného. Společnost však vykazuje jasné znaky vnitřní krize, která obvykle vede k zásadnímu přerodu společnosti.

„Co se děje v naší době, která podle mého, ale nejen mého názoru de facto pouze nastavuje už nefunkční parametry toho systému, je jakási náboženská víra v oddálení něčeho, co stejně přijde. Projevuje se to například na přístupu Evropské unie k Řecku,“ uvedl na rádiu Impuls Miroslav Bárta s tím, že onen přístup k řecku je nejen nesmyslný, ale i demoralizující. „Protože pak musíte i doma třeba svým dětem vysvětlit, že někdo, kdo si půjčí sto korun a vrátí 30, tak je to naprosto normální, standardní člověk a je to norma chování,“ dodal vědec s tím, že si vysocí političtí představitelé zřejmě vůbec neuvědomují širší dopady svého rozhodování.

Krize jako z učebnice

Kolaps společnosti se podle Bártova výzkumu dá snadno vypozorovat díky klíčovým faktorům, které bylo možno pozorovat u mnohačetných krizí starověkých státních celků, jako byl například Egypt, který kompletním přerodem prošel hned čtyřikrát, přičemž všechny změny provázely tytéž jevy.

„Například obrovský nárůst činnosti zájmových skupin, ať už rodinných nebo profesních, které de facto parcelují ten stát. Je to neschopnost samozřejmě vybírat daně, je to neschopnost kontrolovat a udržet v rozumné míře takzvané mandatorní výdaje, je to de facto neschopnost toho státu řídit podstatné sféry těch oblastí, které mu připadají,“ vysvětlil.

Řešení poskytnou vědci

„Jenom se podívejte na to, jakým způsobem je zpochybňován Nejvyšší kontrolní úřad, Nejvyšší ústavní soud v Brně, legitimita státních zástupců. To jsou všechno typické projevy ne společnosti, která se z malé části vychýlila ze své trajektorie, ale to jsou projevy zásadní krize celého systému, který je,“ dodal.

Řešení krize by podle Miroslava Bárty mohla poskytnout pracovní skupina sestavená z vědců různých oborů, kteří by byli schopni vypracovat nějaké doporučení, kudy by se měl stát ubírat dál. „Je to výrazné zamyšlení nad tím, jakým způsobem efektivně řídit společnost,  protože za současné doby prostě ta rozhodovací hierarchie je zoufale pomalá a nefunkční. Ten stát potřebuje v krizových obdobích reagovat velmi funkčně, akčně, rychle v reálném čase,“ uvedl egyptolog.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …