Křupan, žvanil, dokáže jen vykládat pitomosti. Čeho se dotkne, z toho jde hrůza. Odpůrcům se Zeman nezavděčil ani výzvou k boji s islamisty

31.01.2015 9:07

Prezident Miloš Zeman v Den památky obětí holocaustu vyzval ke společné mezinárodní vojenské akci proti Islámskému státu. Nedojde-li k tomu, hrozí dle Zemana "superholocaust". Podnikatel a producent Petr Kratochvíl sice na Zemanova slova říká ano, ale nad ostatními jeho názory kroutí hlavou. "Je to vzdělaný hlupák," naznačuje k chování Zemana Kratochvíl. "Je to křupan a někdy plácá i historické nesmysly," kritizuje Zemana také někdejší disident John Bok. "Zeman je příliš zaměstnán svým egem," nerozpakuje se sociolog Fedor Gál.

Křupan, žvanil, dokáže jen vykládat pitomosti. Čeho se dotkne, z toho jde hrůza. Odpůrcům se Zeman nezavděčil ani výzvou k boji s islamisty
Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Popisek: Miloš Zeman na pražské konferenci k výročí konce holocaustu
reklama

Před pár dny jsme si připomněli dva roky od chvíle, co Miloš Zeman zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb. Za tu dobu už toho stihl veřejnosti říci dost: Známá je třeba jeho prostořekost, kterou předvedl v Hovorech z Lán, nebo jeho postoj vůči protiruským sankcím, jež odmítá. Také některé jeho výroky k výročí 17. listopadu 1989 pár Čechů doslova nadzvedly ze židlí.

Prezident Miloš Zeman ale ani v minulých dnech slovně "nezahálel". Tak třeba v Den památky obětí holocaustu vyzval ke společné mezinárodní vojenské akci proti Islámskému státu (IS). Nedojde-li k tomu, hrozí dle Zemana "superholocaust", při kterém kvůli IS zahynou stovky milionů lidí. Vojenská akce by se podle něj měla zaměřit na výcvikové tábory teroristů s využitím moderních technologií.

"Islámský stát, často podceňovaný, má obdobnou povahu jako mělo nacistické Německo počátkem třicátých let. To, co nám podle mého názoru hrozí, je superholocaust, jehož oběťmi budou stovky milionů lidí,“ uvedl tento týden Zeman na vzpomínkové konferenci Let My People Live! na Pražském hradě k 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

"Chybí nám dosud odvaha a stále podléháme tomu, čemu se ve 30. letech říkalo appeasement. Stále se domníváme, že teroristická hnutí lze edukovat. Ano, Hitler nás edukoval plynovými komorami. A proto se obávám, že než začneme vážně uvažovat o takové mezinárodní síle rychlého nasazení, bude potřeba ještě řady teroristických útoků, než si veřejnost uvědomí, že s teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje,“ řekl také prezident.

Co nejenom o těchto slovech Zemana ale soudí ti, co se již kdysi ParlamentnímListům.cz přiznali, že rozhodně za prezidenta volili někoho jiného?

"Pan Zeman je velký populista, neboť dnes žádný holocaust není možný. Pravdou ale je, že to, co dělá Islámský stát, je odporné zvěrstvo. Ovšem to, co plácá pan prezident k tomu, je nevkusné. Skutečný holocaust, který vyvraždil šest milionů Židů a já nevím kolik milionů Romů, Evropanů, Ukrajinců, Gruzínců a Lotyšů byl totiž o něčem jiném. Mně prostě vadí, že se pan prezident vždy chytá něčeho výrazného, jen aby se zviditelnil. Evropská unie a ani NATO, ba ani OSN, nepotřebují nějakého Zemana na to, aby jim říkal, co mají dělat,“ zmínil pro ParlamentníListy.cz na Zemanova poslední "kázání“ někdejší disident John Bok.

Populistický žvanil?

"Pan prezident tady podle mne dokazuje, že není státník, ale obyčejný populistický žvanil, který si myslí, že mu na to někdo skočí,“ pustil se do další kritiky hlavy státu Bok.

Pro něj osobně je prý nejvíc urážllvé, jak se Zeman nedávno rozhovořil o tom, jak handikapované děti nemají chodit do normálních škol.

"Všude ve světě je to běžnou věcí a integrace handikapovaných dětí mezi tzv. normální děti je přirozená. Jde totiž o to, aby si obě dvě strany na sebe zvykly. Když necháte hluchoněmé děti a děti autistické dohromady, pak jsou izolované od společnosti úplně. Je jen dobré, když společnost do sebe absorbuje lidi, kteří jsou odlišní jak fyzicky, tak i mentálně. Podle mne osobně Zeman není žádný prezident. Vždyť neustále opakuje pitomosti a rozeštvává tím společnost! Je to člověk, kterého si vybrala jen třetina národa, a z toho je pak už určitě nemalá část v pěkném šoku, co to vlastně předvádí. I přes veškeré výhrady vůči Václavu Klausovi a Václavu Havlovi to u nich nikdy nedospělo tak daleko, že by to rozdělovalo společnost až takovým způsobem, jako se to děje po akcích Zemana, kdy jeho činy lidi dohánějí ke krajním vyjádřením,“ pronesl dále Bok.

"Pro mne Zeman není opravdu státník. Možná byl politik, možná i byl dovedný a silný, ale státníkem se nikdy stát nemůže právě pro ty své výroky, které říká,“ zdůraznil.

Slušný člověk nic takového neřekne

Bokovi se nelíbilo ani prezidentovo vyjádření těsně poté, co dva muslimští bratři vyvraždili redakci francouzského humoristického časopisu Charlie Hebdo. Zeman totiž krátce na to na adresu muslimů poznamenal, že ti muslimové, kteří žijí v Česku a nedokáží zapadnout a přijmout kulturu nové země, by se měli zase sbalit a vrátit zpátky do domoviny; podle Zemana by lidé měli žít ve svých rodištích a tam se věnovat náboženství a neměli by se pokoušet narušovat normální život v zemích, které mají odlišnou kulturu.

"Tak tady na tom vidíte, jaký on je hovado, neboť slušný člověk nic takového neřekne. Mezi utečenci je totiž třeba rozlišovat - ti lidé, kolem kterých tady bylo takové divadlo, tedy kolem případných budoucích azylantů, tak to jsou z velké části lidé, kteří jsou křesťané, i když jsou arabského původu. Ať mají kulturu a tradice arabské, tak víru mají křesťanskou. To je třeba rozlišovat. Já jsem ale přesvědčený o tom, že devadesát procent islámských věřících – tedy i muslimové – nejsou žádní teroristi a zločinci. Vezměte si, kolik bylo fanatických katolíků, fanatických protestantů... Kdekoliv se najde nějaká skupina, která strhne dav. Je to stejné jako s Židy, kteří nevnucovali křesťanům svou víru, a ani je nikdy nepomlouvali, a žili po staletí v symbióze s různými národy i přesto, že měli jinou kulturu. Pan Zeman je prostě člověk, který rozeštvává lidi místo toho, aby říkal, že většina muslimů jsou slušní lidé,“ poznamenal John Bok.

Co dalšího prý Zemanovi zazlívá? "Já mu vytýkám téměř všechno. On by měl hlavně mlčet. Je to prostě křupan a plácá - nevím, jestli je to kvůli alkoholu – někdy i historické nesmysly a nepravdy. Podle mne by měl mlčet a pouze nosit věnce, neboť čehokoliv se dotkne, tak je to hrůza! I kolem výzev, jak zatočit s Islámským státem, se měl dohodnout s naší diplomacií, neboť když už k tomu něco říká, tak by to měl dělat v symbióze s naší zahraniční politikou. Zeman navíc srovnává něco nesrovnatelného. To, co dělá Islámský stát, jak podřezává a zahrabává zaživa lidi do písku, tak to není žádný holocaust, je to zrůdnost a vraždění,“ rozzlobil se Bok.

Oni k vraždění provokaci nepotřebují

Podle něj se ale i další lidé v otázce IS a také kolem karikatur v Charlie Hebdo mýlí, neboť násilník, fanatik a terorista nepotřebuje prý k násilí žádnou provokaci.

"On se prostě rozhodne. Když vyhazovali islámští teroristé do vzduchu v Londýně metro, vlaky a autobusy a ve Španělsku vlak, tak k tomu přece žádnou provokaci malůvek nepotřebovali. Prostě se rozhodli k útoku i bez předchozí provokace. Stejně jako v případě útoku na věže Světového obchodního centra v New Yorku. Předtím přece také nikdo neříkal nic špatného o Mohamedovi. Teroristi to nepotřebují. Koneckonců vždyť i oni shazují naši kulturu a hovoří o křesťanech jako o psech. Tak proč bychom se měli z nich nějak podělat?“ dodal John Bok.

"Já jsem podporoval v kampani do prezidentských voleb pana Schwarzenberga. Dnes bych už se rozhodoval jinak – volil bych pani Roithovou. Miloš Zeman je příliš proputinovský a příliš zaměstnán svým egem. Nicméně, zřejmě ho trápí, že se nestal prezidentem 'dolních deseti milionů'. Litovat ho ovšem není zapotřebí – prezidentem chtěl být sám a za každou cenu,“ poznamenal v zamyšlení nad téměř dvouletým počínám Miloše Zemana na Pražském hradě sociolog, slovenský politik a podnikatel židovského původu Fedor Gál.

Gál: Asi je už utahaný a starý muž

Co se týče Zemanových slov k Islámskému státu, tak Gál pro ParlamentníListy.cz uvedl:

"Islámský stát je mimořádné ohrožení a čelit mu lze jedině silou. O tomhle není pochyb. Není pochyb ani o tom, že nám chybí dostatek odvahy vzepřít se tomuto ohrožení tam, kde dosáhneme i bez toho, abychom museli rovnou nasednout do kokpitů bojových letounů – v rodinách, školách, ve volném čase... Šíření radikálního islamizmu vypovídá také o naší slabosti, hodnotové nekonkurenceschopnosti, chcete-li.“

Podle Gála ale může být příčinou Zemanových úletů ještě něco jiného: Je to prý už utahanost starého člověka.

"Znal jsem se s Milošem Zemanem už v osmdesátých letech z prognostické branže. Byl to tehdy bryskní intelektuál s tahem na branku. Vážil jsem si ho. Dnes je to utahaný starý muž. Mimochodem, také jsem utahaný starý muž. Na prezidenta jsou ovšem kladena náročná očekávání. Náročná, jak co do vlastního vystupování, tak co do bezprostředního okolí, poradce především. Obávám se, že na zásadní změny je zde už pozdě,“ dodal Gál.

Podnikatel, producent a umělecký ředitel Petr Kratochvíl se slovům Zemana k Islámskému státu nejenom nediví, ale kupodivu mu v tomto dává i za pravdu. Jenomže to je to jediné, na co prý u Zemana říká ano.

"V tomto jediném případě se Zemanem souhlasím. Přesně takto se totiž chovala celá Evropa předtím, než přišel Hitler k moci. Nemyslím si však, že nějaká vojenská akce proti Islámskému státu bude možná, neboť OSN je bezzubá organizace. Ovšem pokrytectví celé Evropy - jak se k tomuto problému staví - je tady katastrofální,“ řekl Kratochvíl ParlamentnímListům.cz.

On je velká ostuda. Nebezpečí ale vidím u jiného...

Kupodivu ani Zemanovo vyjádření o tom, že by se měli imigranti, pokud se nesžijí s naší kulturou, vrátit do své domoviny, podnikateli, jenž kdysi sil s českou slavicí Lucií Bílou, nijak výrazně nevadí.

"Pokud někdo chce žít v cizím státě, tak se musí podřídit kultuře toho státu. Domnívám se proto, že Zeman ani v tomto případě nepřestřelil. Ovšem co se týče všeho dalšího, co Zeman v poslední době vypustil z úst a udělal, tak tady musím říci, že to je jen velká ostuda tohoto státu. Nic víc, nic méně. Bohužel musím říci, že právě na Zemanovi je vidět, že sebevíc vzdělaný člověk se může chovat jako hlupák,“ zmínil Kratochvíl.

Při té příležitosti si vzpomněl i na Zemanova slova o ruské skupině Pussy Riot. "Co mám na to říci? Zeman je prostě hlupák a strašná ostuda. Ale nebezpečí číhá jinde,“ podotkl tajuplně Kratochvíl. Okamžitě ovšem svá slova vysvětlil:

"Jde o Andreje Babiše. On je to nebezpečí, on škodí tomuto státu. Je u něj totiž velký střet zájmů. Babiš je podle mne vetším nebezpečím pro tuto zemi, pro parlamentní demokracii, nežli Zeman, který je jen ostudou. U Babiše je konflikt zájmů, kam se člověk podívá.“

Kratochvíl prý vůbec nechápe, jak je možné, že Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO stále stoupají preference.

"Babiš je podle mne vrchol nemorálnosti tohoto státu. Tento národ asi netouží po svobodě. Z velké většiny jsme totiž národ vychytralých hlupáků, kteří chtějí pevnou ruku. To je asi pro lidí příjemnější nežli mít zodpovědnost sám za sebe. Nadto je pro mne katastrofou, že lidem nevadí ani bývalí komunisté a že je stále volí, stejně tak jako estébáky. Je katastrofou, že se právě ti komunisté a bývalí estébáci dostávají na vysoká místa v politice,“ dodal podnikatel na konto Babiše a krátce se ještě vrátil k Zemanovi.

Sankcí proti Rusku není nikdy dost

"Podle mne je nemorální kvůli ekonomice říkat, že sankce by neměly být. Sankcí proti Rusku není nikdy dost, a podle mne jsou ještě moc malé, protože anexe Krymu je neodpustitelná záležitost – Putina by právě kvůli Krymu neměli nikam oficiálně zvát a politici by k němu měli zaujmout daleko silnější a jasnější stanovisko. Co se týče případného odstoupení Zemana, nebo nějaké ústavní žaloby na něj, tak to je podle mne zbytečné. Myslím si totiž, že se to ty další tři roky se Zemanem dá ještě vydržet. Měl by spíše odstoupit ten národ, který volí lidi, jako je Zeman,“ dodal Petr Kratochvíl.

Jak výše zmiňovaní vidí případné další zvolení Miloše Zemana za prezidenta v roce 2018?

"Já myslím, že už podruhé v přímé volbě neuspěje. O tom jsem stoprocentně přesvědčený, neboť už dnes je společnost jinak polarizovaná a taková se ukázala už loni 17. listopadu. Já jsem ten den byl v Pardubicích, kde byla spousta lidí, co Zemana sice volili, ale teď jsou z něj znechuceni. Myslím, že se končeně lidi vzchopí a budou hledat ve svých řadách silnou osobnost. Žádného čičmundu, politika, začnou se podle mne rozhlížet po skutečných osobnostech z akademických či vědeckých oblastí, co mají mezinárodní přesah. Jsem přesvědčený o tom, že v té další volbě nebude zvolen klasický politik. Měli bychom jako národ proto hledat někoho, jako má Německo, kde se stal hlavou státu Joachim Gauck, bývalý evangelický pastor, kazatel, co proslul především svým bojem za občanská a základní lidská práva v dobách NDR. Pro takovou podobnou volbu dozrála podle mne doba i tady,“ uvedl k tomu John Bok.

Nevolil bych Halíka

"Věřím, že si v Čechách zopakujeme slovenskou zkušenost. Prezident Kiska byl dobrá trefa po několika omylech. Doufám, že se opět nemýlím,“ zmínil Fedor Gál. A Petr Kratochvíl?

"Já jen stoprocentně vím, koho bych pro další prezidentské období nevolil. Tomáše Halíka, o němž se už nyní spekuluje, že do přímé prezidentské volby asi půjde. Já sice také nejsem Charlie, podobně jako on, i když s ním nesouhlasím v názoru na svobodu projevu, ale pan Halík podle mne již ukázal národu svou tvář. Mně připomíná inkvizitora. On pro mne není člověkem, který v sobě nosí Boha. Já mu prostě nevěřím. Řekl bych to humorně: Ať je na Pražském hradě po roce 2018 klidně Karel Gott,“ uzavřel Kratochvíl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

19:05 Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

Ivana Gottová, manželka legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), napsala na sociální síť poděkování v…