Kubera podpořil na šéfa ODS profesora Fialu

08.11.2013 7:23

Občanská demokracie utrpěla v předčasných sněmovních volbách největší porážku za celou svoji existenci. Odrazit stranu zpět ode dna by mohl nový předseda Petr Fiala, ministr školství ve vládě Petra Nečase, myslí si senátor Jaroslav Kubera (ODS). Kromě toho by měla ODS začít spolupracovat se Stranou svobodných občanů, řekl Kubera v rozhovoru pro Týden.cz.

Kubera podpořil na šéfa ODS profesora Fialu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Prvním krokem ke stmelení pravice podle Kubery bude sbližování se Stranou svobodných občanů. "V podstatě - program Svobodných je program ODS s malými úpravami," podotýká senátor Jaroslav Kubera.

Mluvit o sloučení považuje za předčasné, ačkoli sjednocení pravicové politiky vidí jako dobrou cestu. Pokud má pravice uspět, nesmí se podle něj roztříštit na deset malých stran. "Pravicové strany by se neměly vzájemně okopávat. Pro to tady není místo. Jeden z nejtěžších úkolů je dokázat, že i pravicová politika je sociální. Každý si totiž myslí, že je jen pro bohaté," říká senátor.

OutStreamVideoPlayer

Lednový kongres ODS

Nejdříve je ale na programu kongres ODS, který bude v lednu příštího roku. "Kongres by mohl zvolit předsedu, prvního místopředsedu a  jednoho řadového místopředsedu. To je optimální. Snížením počtu lidí ve vedení se zabrání nočním dohodám," nastiňuje Kubera, co je v plánu.

Jako optimální řešení vidí senátor obsazení postu předsedy strany profesorem Petrem Fialou, který byl ministrem školství ve vládě Petra Nečase, ačkoli není ani členem strany. "Situace je mimořádná. Za normálních okolností by Petr Fiala nemohl být ničím. Ale za mimořádných okolností, ve kterých se nacházíme, si umím představit, že by Petr Fiala byl předsedou ODS," říká Kubera.

"Považuji to za velmi dobré řešení. Fiala byl jediný, kdo v předvolebních debatách hovořil tak, že to mělo hlavu a patu. Navíc není spojen s byznysem. Je to nouzové řešení, ale v tuhle chvíli je správné," dodává politik.

Miroslava Němcová ani Jiří Pospíšil podle něj nepřipadají v úvahu. Němcová proto, že neřekla, že si chce jmenovat nové místopředsedy. Pospíšil pak podle Kubery není vůdčí typ a předsedou prý ani být nechce. "Vytěžil z toho, že ho Nečas odvolal, tím bere body. Ale není to rváč. Vůdci buď jsou, nebo nejsou. Fiala se právě ukázal jako člověk, který se na to hodí," uzavřel Kubera rozhovor pro Týden.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

18:52 Schwarzenberg: Přijměme sirotky. A pomožme i dětem v Sýrii

Syrské sirotky přijmout, a to ihned. A přestat se navzájem „kacéřovat“, tedy veřejně kárat za přístu…