Kubera v Senátu: Kecy, kecy. Vyplácet peníze Romům denně a omezit výrobu dětí za účelem zisku

27.11.2013 12:43 | Zprávy

Český Senát odmítl návrh Evropské komise, aby členské státy EU zaváděly sociální opatření cíleně pro Romy, neboť pomoc podle etnického klíče by odporovala ústavě. Senátoři se shodli na tom, že integrace Romů by s ohledem na rozdílnost jejich komunit měla být prováděna na národní úrovni podle místních podmínek. Senátor z ODS Jaroslav Kubera považuje doporučení z EU za "kecy".

Kubera v Senátu: Kecy, kecy. Vyplácet peníze Romům denně a omezit výrobu dětí za účelem zisku
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Romský muzikál

"Jakékoli dělení na etnikum, národnost, pohlaví vede pouze k jedinému řešení - a tím jsou koncentrační tábory. To je to nebezpečí, které tady hrozí," prohlásil místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. EU by se podle něj měla více věnovat otázkám sociálního vyloučení na občanském principu.

EU vydává „knížecí rady“ a má pořád „kecy“, tvrdí senátor Kubera

Návrh komise doporučuje členským státům přijmout cílená opatření pro zajištění rovného přístupu Romů ke vzdělání, zaměstnání, zdravotní péči a bydlení. Senátoři se ohradili vůči tomu, že by v Česku byla diskriminace v přístupu ke zdravotní péči a vzdělání. Nesouhlasili s požadavkem, aby Romové měli vyhrazená místa ve státní správě či samosprávě. Podpořili rozvoj projektů sociálního bydlení.

Předseda senátorů ODS Jaroslav Kubera označil doporučení za "knížecí rady", které ho uráží. "Jsou to lidově řečeno kecy, kecy, kecy," prohlásil. Podle něj by se nezaměstnanost Romů podařilo snížit zavedením systému, který by jim umožnil vyplácet mzdu za odvedenou práci denně, nikoli až za měsíc. Kubera také doporučoval "omezit výrobu dětí za účelem zisku" sociálních dávek.

Státy v EU by měly rozdělit dostatek peněz na strategie na pomoc Romům

Členské státy by měly podle doporučení přidělit dostatek finančních prostředků na vnitrostátní a místní akční strategie a plány pomoci Romům, uvedl premiér Jiří Rusnok. Unie chce na to podle něj dát odpovídající část peněz z Evropského sociálního fondu v letech 2014 až 2020. "Jednotlivá ustanovení tak mohou být v krajním případě ze strany unijních orgánů vymáhána prostřednictvím omezování přístupu k čerpání finančních zdrojů z evropských fondů," upozornil premiér.

Vláda se podle něj s principy doporučení, které má omezenou právní sílu, ztotožňuje. Ve výsledném textu se totiž podařilo dosáhnout řady změn, které zlepšují funkčnost a účel doporučení. O návrhu by měla v prosinci rozhodovat unijní Rada pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe, čtk

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…