Kulka pro Babiše? Vyplavaly temné věci. Kalousek se přiznal. Topolánek měl být postřelen. A Černochová...

22.01.2023 8:22 | Ze sítí

Kandidát na prezidenta a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v sobotu oznámil, že jeho žena obdržela obálku s ostrým nábojem jako výhrůžku. Jde o vlastní výmysl a snahu vzbudit lítost? Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a expremiér Mirek Topolánek na sociálních sítích spekulují ve velkém.

Kulka pro Babiše? Vyplavaly temné věci. Kalousek se přiznal. Topolánek měl být postřelen. A Černochová...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mirek Topolánek

Babiš na sobotní tiskové konferenci, po které odmítl odpovídat na otázky novinářů, konstatoval, že on i jeho příznivci čelí odpůrcům, kteří na jeho akcích pískají a obecně se chovají nevhodně. A teď to zašlo ještě dál. Kdosi jeho rodině poslal ostrý náboj.

„A dnes nám doručili domů ostrý náboj. Proto chci vyzvat členy koaliční vlády i jejich prezidentského kandidáta, aby vyzvali své příznivce a voliče, aby nenapadali občany, kteří vyjadřují jiný názor,“ řekl Babiš před novináři. Své prohlášení uzavřel tvrzením, že volby mají být svátkem demokracie, nikoli agrese.

V rámci kampaně před druhým kolem prezidentských voleb se však objevují pochybnosti, zda z Babišovy strany nejde o taktizování. V politice se nejedná o nic nového, alespoň si v tom notovali Kalousek a jeho dobrý přítel Topolánek.

Kalousek přemítal o tom, zda se Babiš nesnaží vyvolat lítost, sám za svého ministrování výhrůžky dostával, avšak nikdy je nezveřejňoval: „Když jsem financministroval, chodily mi výhrůžky a nábojnice dost často. Policii jsem to dal jen jednou, chytili ho rychle. Nikdy jsem to ale nezveřejňoval z obavy, aby to nevypadalo, že jsem si to vymyslel, abych vzbudil lítost. Chová se tak každý, komu se to opravdu děje,“ uvedl.

Přitakala mu v tom v následně v diskusi i ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Mirku, přesně tak, dělám to stejně.“

Topolánek také naznačil, že celá věc může byt udělána jen na oko s cílem vzbudit ve voličích emoce v prospěch Andreje Babiše, pokud by hrál touto cestou roli oběti. Zná to prý z vlastní zkušenosti: „Pro pobavení: před volbami 2006 mi jeden PR čaroděj 3. kategorie nabízel, že zinscenuje mé postřelení. A nepište mi, že je škoda, že to nevyšlo. Atentátník se neměl trefit,“ napsal ve svém tweetu.

Anketa

Přestřelil Babiš billboard „Nezatáhnu Česko do války“?

hlasovalo: 28434 lidí
Některým lidem, kteří o tom pod jeho příspěvkem diskutovali, to přišlo jako myšlenka přehnaná a „rouhání se“. Jiní by se nedivili, kdyby na tuto hru Babišův týmu ze „zoufalství“ přistoupil.

Babišův protikandidát v prezidentské volbě Petr Pavel posílání kulek v obálkách odsoudil jako absolutně nevhodné. A zároveň Babiše vyzval, aby konečně začal vést slušnou kampaň. „Odsuzuji projevy nenávisti a výhrůžky A. Babišovi a jeho rodině. Takové věci k demokratickým volbám nepatří. Atmosféra je vypjatá hlavně kvůli strašení voličů a antikampani, kterou AB vede. Vyzývám ho, aby stáhl billboardy vyhrožující válkou a začal i on sám vést slušnou kampaň,“ napsal Pavel na twitteru.

Zatím průzkumy nahrávají generálu Petru Pavlovi. Pokud by se tento týden konalo rozhodující druhé kolo volby prezidenta, ovládl by ho bývalý vysoký představitel armády Petr Pavel. Určitě by ho volilo 46 procent lidí a spíše sedm procent. Pro jeho protikandidáta Andreje Babiše (ANO) by určitě hlasovalo 29 procent a spíše devět procent voličů. Koho budou volit, zatím neví devět procent respondentů. Vyplývá to z průzkumu agentur Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi

První kolo volby prezidenta České republiky proběhlo 13. a 14. ledna 2023, zvítězil v něm těsně Petr Pavel (35,40 %) a společně s druhým umístěním Andrejem Babiše (34,99 %) postoupili do druhého kola, které je naplánováno na 27. a 28. ledna. Volební místnosti budou otevřeny opět v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

zkrácení rodičovské

Je pořád ve hře nebo ne? Je to něco, na co byste přistoupili? Myslíte, že je to v dohledné době možné? Když už, není třeba první investovat do výstavby nových školek a nějak vyřešit zkrácené úvazky, dnes vás na ně nechce moc zaměstnavetelů brát, jelikož se jim to ani nevyplatí, stejně jako se to nev...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Z EU, kterou ovládli fanatici, je rozumné odejít. Máme plán B?

21:33 Ivan Hoffman: Z EU, kterou ovládli fanatici, je rozumné odejít. Máme plán B?

Z článku Ivana Davida o tom, jak Evropský parlament velkou většinou poslanců, včetně čtrnácti českýc…