Kundera o Havlovi a disentu: U kavárny to Mistrovi nepomůže

13. 7. 2020 10:54

Česko-americký spisovatel Jan Novák sepsal knihu o Milanu Kunderovi a vyvolal tím takřka bouři. Byl totiž k česko-francouzskému spisovateli velmi kritický. Ale když ji začal psát, prý vůbec nepočítal s tím, že bude ke Kunderovi nakonec tak kritický. Zmínil spory Milana Kundery s Václavem Havlem. Kundera Havla označoval za „chorého člověka“ a distancoval se od aktivit disidentů.

Kundera o Havlovi a disentu: U kavárny to Mistrovi nepomůže
Foto: Dostál František
Popisek: Václav Havel - výřez
reklama

V rozhovoru pro server Forum24.cz Pavla Šafra Novák prohlásil, že ho překvapilo, že ještě ve francouzské migraci hájil československé komunisty z roku 1968 a velebil znárodnění podniků proti kapitalismu. Václav Havel naproti tomu upozorňoval, že jde o českou cestu k demokracii, ale k demokracii, kterou už svět dlouho zná a v Československu se v šedesátých letech nedělo nic výjimečného.

Anketa

Miroslav Kalousek nebude v příští sněmovně. Bude to jeho konec ve velké politice?

67%
33%
hlasovalo: 5422 lidí
 

Spisovatel Milan Kundera na oplátku mluvil o svém kolegovi z branže a pozdějším prezidentovi Václavu Havlovi jako o „duševně chorém“ člověku.

„Na Havla tehdy zaútočil ad hominem, dokonce probíral jeho třídní původ (Havlovi byli před únorem velkokapitalisté), ale byla to pro něj traumatická debata a já myslím, že se z ní nakonec poučil a do politiky se dlouhou dobu nepletl. O Havlovi ovšem tehdy pod estébáckými štěnicemi mluvil jako ‚o duševně chorém‘ člověku, ale jak říkám, osobně si myslím, že se disidentů stranil, protože k nim nepatřil ani svým přesvědčením, ani svou náturou. Usilovně hledal nějakou přijatelnou koexistenci s normalizačním režimem, jenže marně,“ prohlásil Novák.

Překvapilo ho prý, jak prudkou debatu svým životopisem vyvolal, protože vlastně neudělal nic jiného, než že popsal Kunderův život a v žádném případě nenese odpovědnost za to, jak Kundera žil a žije.

„A za to mě někteří označují za kádrováka – a nepíšou nic jiného než kádrový posudek na mě; obviňují mě z psychoanalýzy – a zuřivě zkoumají moje pohnutky… A kromě toho houfně překrucují moje sdělení, někteří z těch kritiků často vyloženě lžou,“ kroutil hlavou spisovatel.

Není bez zajímavosti, že Novák nevzbudil v české společnosti vášně poprvé. Jak kladné, tak záporné reakce vyvolal i jeho, jak sám říká, pravdivý román o životě bratří Mašínů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

17:15 Volný vystoupil. Všichni v šoku: Organizovaný zločin! Chystá se provokativní umrtí pacientů... Tady se vyrábí další Breivik, jestli někomu rupne v kouli. Varuji vás

Poslanec Lubomír Volný dnes opět na plénu Poslanecké sněmovny hovořil bez roušky. Mluvil mimo jiné o…