Kvóty platí, řekl soud EU. Rozhodnutí je bezvýznamné, zahřmělo obratem z Slovenska. A právník říká...

06.09.2017 13:00

Evropský soudní dvůr smetl ze stolu žalobu Slovenska a Maďarska na uprchlické kvóty. Agentura Reuters informuje o tom, že soud poukázal na právo EU v neodkladných situacích přijmout potřebná opatření na řešení krizových situací bez konzultace s národními parlamenty. Stejně tak nebylo podle soudu nezbytné, aby rozhodnutí o přerozdělování migrantů přijímaly státy EU jednomyslně.

Kvóty platí, řekl soud EU. Rozhodnutí je bezvýznamné, zahřmělo obratem z Slovenska. A právník říká...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: O nabíjení mobilů u jedné z restaurací je obrovský zájem

Systém uprchlických kvót platí, řek jasně Evropský soudní dvůr. Zamítl stížnost Slovenska a Maďarska na systém kvót, „podpořil právo Bruselu přinutit členské státy k přijímání žadatelů o azyl“, napsala doslova agentura Reuters. Systém kvót je podle soudců možným řešením krize, které musí řešit především Řecko a Itálie.

Spor vypukl před dvěma lety, když německá kancléřka Angela Merkelová otevřela dveře uprchlíkům. Podle vlastních slov tak učinila proto, aby zabránila humanitární katastrofě. Většinovým hlasováním v EU bylo také rozhodnuto, že na 120 tisíc migrantů bude přerozděleno do ostatních členských států podle předem domluvených kvót. Právě proti tomu protestovala slovenská a maďarská vláda. Češi také byli proti systému kvót, ale byli přehlasováni. K přehlasování mohlo dojít díky Lisabonské smlouvě, ta princip většinového hlasování zakotvila.

Celý článek v angličtině naleznete zde

Komisař pro migraci Dimitris Avramopoulos na Twitteru napsal, že je „čas začít pracovat jednotně a beze zbytku naplnit princip solidarity“. Není však jasné, zda takovéto tvrzení přinutí spolupracovat ty státy, které kvóty odmítají. Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga už prohlásil, že systém kvót prokazatelně nefunguje, takže je otázka, jakou váhu má soudní rozhodnutí. Označil ho za „bezvýznamné“.

Na sociální síti Facebook se Tomáš Tyl podivil nad tím, jak Evropský soudní dvůr může rozhodovat o suverenitě té či oné země. „Svobodné svrchované státy se rozhodly, tak co je komu do toho? A někdo nad nimi má pravomoc říct ‚Ne, Vaše rozhodnutí neplatí, bude to jinak‘?! Pak ty státy už nejsou ani svobodné, ani svrchované. Pak jsou v koloniálním područí či pod okupační správou,/ rozčílil se právník.

Právník Tomáš Tyl doslova napsal:

Soudní dvůr Evropské unie... Dodnes jsem nepochopil, jak může někdo soudit stát za rozhodnutí o jeho vlastní otázce suverenity. Svobodné svrchované státy se rozhodly, tak co je komu do toho? A někdo nad nimi má pravomoc říct "Ne, Vaše rozhodnutí neplatí, bude to jinak"?! Pak ty státy už nejsou ani svobodné, ani svrchované. Pak jsou v koloniálním područí či pod okupační správou.

Přijdu do obchodu, nakoupím mlíko, (máslo ne), chleba, rohlíky, přijdu k pokladně a pokladní mi tam vrazí prací prášek za 500 Kč, který nechci. Ale pokladní řekne: Zaplaťte! Vy se odvoláte k řediteli supermarketu a ten Vám sdělí: Vaše žaloba se zamítá, protože jste se rozhodl u nás nakupovat - zaplaťte to i s práškem, jinak Vám sebereme byt!

Dává to smysl?!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…