Kvůli bustě Václava Havla šoupali v Národním divadle s Rudolfem Hrušínským a Josefem Kemrem. A je veselo

28.01.2015 12:24

Herec a ředitel Divadla na Jezerce Jan Hrušínský odeslal otevřený dopis novému řediteli Národního divadla Janu Burianovi, v němž obviňuje vedení Národního divadla z perzekuce, podobné té, které jeho rodina čelila před rokem 1989. Informují o tom lidovky.cz. Bývalý generální ředitel vydavatelství Ringier Tomáš Böhm poukázal na lapsus, kterého se při informování o dění v Národním divadle dopustila Česká televize.

Kvůli bustě Václava Havla šoupali v Národním divadle s Rudolfem Hrušínským a Josefem Kemrem. A je veselo
Foto: narodni-divadlo.cz
Popisek: Národní divadlo v Praze

Hrušínský dle lidovek.cz v otevřeném dopise vyčítá řediteli Národního divadla Janu Burianovi, že nechal z hlavního foyeru odstranit dvě busty významných herců – jeho otce Rudolfa Hrušínského a Josefa Kemra. „Byli nejen vynikající a dodnes národem milovaní herci, ale i celoživotní divadelní kolegové a přátelé. Tento fakt je i neodborné veřejnosti dostatečně znám a z tohoto důvodu byly jejich busty umístěny tak, aby zde oba zůstali společně i po smrti,“ zdůrazňuje Hrušínský, který dává dle lidovek.cz přesunutí bust do souvislosti se skutečností, že nový šéf činohry Daniel Špinar nepočítá s dalším působením jeho ženy, herečky Miluše Šplechtové, v souboru činohry.

Nového šéfa údajně obviňuje z nevkusného jednání a tvrdí, že Šplechtová musí odejít, protože nový šéf nesouhlasí s profilací Divadla Na Jezerce. Tak jí to prý bylo sděleno při pracovním pohovoru. Celou záležitost prý vidí Hrušínský jako perzekuci své rodiny za jiné názory a postoj Národního divadla a jeho vedení přirovnává k režimním praktikám před rokem 1989. Závěrem údajně žádá, aby busty byly vráceny na původní místo.

Sorry

Tiskový mluvčí činohry Národního divadla Tomáš Staněk lidovkám.cz vysvětlil, že busta Rudolfa Hrušínského je stále na stejném místě, a to v předsálí u hlavního foyeru na 1. balkoně Národního divadla. Busta Josefa Kemra ale byla v roce 2011 přemístěna na první galerii mezi další činoherce, neboť tehdejší vedení divadla chtělo v interiéru historické budovy umístit bustu Václava Havla a volba padla na místo vedle prezidenta Masaryka, kde byla v tu dobu umístěna busta Josefa Kemra.

O přesunu bust informovala i veřejnoprávní televize, která se dle bývalého generálního ředitele vydavatelství Ringier Tomáše Böhma dopustila chyby ve jménech herců. „Jsem v šoku z toho, že v ČT jsou schopni prohlásit, že se přesouvaly busty JOSEFA Hrušínského a JANA Kemra! To snad ne! Sorry, RUDOLFE a JOSEFE,“ napsal Böhm na svůj facebookový profil.

Špinar se s bustou Hrušínského vyfotil a snímek pověsil na svůj profil na sociální síti

Server idnes.cz upozornil, že budoucí šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar si udělal „selfie“ s bustou Rudolfa Hrušínského a umístil ji na Facebook, kde ji provázejí komentáře typu „Nesahej mi na rudolfa!“ Hercův syn Jan Hrušínský proti tomu protestuje.

„Na facebookovém profilu Daniela Špinara se u jeho fotografie s bustou mého otce objevují infantilní výkřiky typu Nesahej mi na rudolfa – se záměrně malým r, A busta fidli! či Nesahat na Elišku Krásnohorskou, jen z ní v roce 2017 utřít prach. Člověk této úrovně má od září vést činohru Národního divadla?“ ptá se Jan Hrušínský.

Mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk ale zdůrazňuje, že komentáře pochopitelně nepsal Špinar. A k tomu, zda se „veselé selfíčko“ hodí k funkci šéfa činohry naší první scény, Staněk uvedl: „Je to móda – Zdeněk Škromach si udělal selfie z připomínky holokaustu v Terezíně.“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: luš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

9:45 Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

V příštích týdnech bude v Bruselu dominovat téma pro období po roce 2020. Že budou diskuze skutečně …