Lampedusa zaplavena migranty. Starosta varuje. Toto se může stát!

14.06.2021 17:46

Tisíce migrantů se v posledních týdnech doplavily na italský ostrov Lampedusa. Evropská komise chce po členských státech, aby Itálii s problémem pomohly. Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok ovšem systém povinných kvót rázně odmítl. „Trváme na svém stanovisku, že ve střednědobém a dlouhodobém horizontu povinné kvóty nepomohou,“ pověděl. Vyjádřil se i papež František. Středozemní moře se prý stalo „největším hřbitovem v Evropě“.

Lampedusa zaplavena migranty. Starosta varuje. Toto se může stát!
Foto: Repro YouTube kanál africanews
Popisek: Migrantina italském ostrově Lampedusa

Anketa

Je korektní, jak Andrej Babiš nadává Pirátům kvůli migraci?

97%
2%
hlasovalo: 25084 lidí
Dobré počasí začalo přitahovat migranty k cestě do Evropy. V posledních dnech a týdnech zažívá italský ostrov Lampedusa nápor migrantů. Jen za poslední víkend se jich na tento středozemní ostrov doplavilo více než 1 300. Většina z uprchlíků byla zachráněna italskými rybáři ze člunů, na kterých se vydali na cestu ze severní Afriky.

„Příznivé letní počasí povzbuzuje migranty, aby se vydali na nebezpečnou cestu na Lampedusu a do Evropy. Téměř každou hodinu zde přistává jedna loď a situace se zhoršuje,“ pověděl serveru Arab News starosta Lampedusy Salvatore Martello.

Dodal, že identifikační středisko na ostrově je přeplněné a hrozí, že v důsledku toho budou ohrožena hygienická opatření. „Situace se tam může změnit ve výbušnou, takže pobřežní stráž přesouvá část hostů centra na jednu z karanténních lodí kotvících ve vodách Lampedusy,“ vysvětlil.

Celý článek ZDE:

Od nedělní noci do pondělního rána se na Lampeduse vylodilo 42 migrantů včetně čtyř nezletilých a 11 žen. Mluvčí pobřežní stráže v Palermu sdělil agentuře Arab News, že dalších 60 osob, které zachránili italští rybáři na moři, je nyní na cestě na ostrov. Jakmile dorazí, budou muset být odesláni jinam, pravděpodobně do Kalábrie, protože místní centrum pro migranty je plné.

„Člun s migranty jsme zahlédli na moři, když jsme lovili ryby. Byl velmi starý a nebyl vůbec stabilní. Rozhodli jsme se přerušit práci a dostat se k nim. Nemůžete nechat lidi na moři, zejména na palubě těch vratkých plavidel, která používají k cestě. Stačila by silná vlna a převrhla by je,“ řekl Giovanni Curatolo, kapitán italské plachetnice Ettore III.

Anketa

Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?

11%
85%
hlasovalo: 15935 lidí
Dalších 410 migrantů zachránila o víkendu v Sicilském průlivu loď Geo Barents, kterou provozuje organizace Lékaři bez hranic. Geo Barents je jedinou lodí nevládní organizace, která stále operuje u libyjského pobřeží. V minulých dnech italská pobřežní stráž administrativně zadržela další čtyři lodě – Sea Watch 3, Sea Watch 4, Open Arms a Sea Eye – v souvislosti s byrokratickými záležitostmi.

Nevládní organizace znepokojuje masová přítomnost dětí, z nichž většina je bez doprovodu. „Jejich rodiče je svěřují jiným migrantům v naději, že se jim podaří uniknout pronásledování a utrpení. To je nejdramatičtější aspekt této nekonečné nouze, která se nyní stala běžnou,“ uvedl pro Arab News kardinál Francesco Montenegro, arcibiskup z Agrigenta.

V neděli papež František řekl, že Středozemní moře se stalo „největším hřbitovem v Evropě“, když vzpomínal na migranty, kteří zemřeli při pokusu dostat se na kontinent. Podle Mezinárodní organizace OSN pro migraci zemřelo od ledna do poloviny května letošního roku při plavbě přes moře do Itálie a na Maltu více než 500 lidí.

Evropská komise žádá po členských státech, aby pomohly s relokací uprchlíků na Lampesudě. Odmítavě se k této problematice vyjádřil slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok v rozhovoru pro France24. „Nejsme schopni říci, že budeme lidi přemísťovat, protože to je prostě konsenzus v rámci Slovenska [...] místo toho nabízíme jiné formy solidarity,“ pověděl.

K povinným kvótám pro každý členský stát EU na přijímání žadatelů o azyl Ivan Korčok říká: „Trváme na svém stanovisku, že ve střednědobém a dlouhodobém horizontu povinné kvóty nepomohou, protože stále představují přitažlivý faktor, který migranty láká, aby sem přišli.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …