Je korektní, jak Andrej Babiš nadává Pirátům kvůli migraci?Anketa
„Příznivé letní počasí povzbuzuje migranty, aby se vydali na nebezpečnou cestu na Lampedusu a do Evropy. Téměř každou hodinu zde přistává jedna loď a situace se zhoršuje,“ pověděl serveru Arab News starosta Lampedusy Salvatore Martello.
Dodal, že identifikační středisko na ostrově je přeplněné a hrozí, že v důsledku toho budou ohrožena hygienická opatření. „Situace se tam může změnit ve výbušnou, takže pobřežní stráž přesouvá část hostů centra na jednu z karanténních lodí kotvících ve vodách Lampedusy,“ vysvětlil.
Od nedělní noci do pondělního rána se na Lampeduse vylodilo 42 migrantů včetně čtyř nezletilých a 11 žen. Mluvčí pobřežní stráže v Palermu sdělil agentuře Arab News, že dalších 60 osob, které zachránili italští rybáři na moři, je nyní na cestě na ostrov. Jakmile dorazí, budou muset být odesláni jinam, pravděpodobně do Kalábrie, protože místní centrum pro migranty je plné.
„Člun s migranty jsme zahlédli na moři, když jsme lovili ryby. Byl velmi starý a nebyl vůbec stabilní. Rozhodli jsme se přerušit práci a dostat se k nim. Nemůžete nechat lidi na moři, zejména na palubě těch vratkých plavidel, která používají k cestě. Stačila by silná vlna a převrhla by je,“ řekl Giovanni Curatolo, kapitán italské plachetnice Ettore III.
Je správné, že Facebook smazal stránku poslance Lubomíra Volného?Anketa
Nevládní organizace znepokojuje masová přítomnost dětí, z nichž většina je bez doprovodu. „Jejich rodiče je svěřují jiným migrantům v naději, že se jim podaří uniknout pronásledování a utrpení. To je nejdramatičtější aspekt této nekonečné nouze, která se nyní stala běžnou,“ uvedl pro Arab News kardinál Francesco Montenegro, arcibiskup z Agrigenta.
V neděli papež František řekl, že Středozemní moře se stalo „největším hřbitovem v Evropě“, když vzpomínal na migranty, kteří zemřeli při pokusu dostat se na kontinent. Podle Mezinárodní organizace OSN pro migraci zemřelo od ledna do poloviny května letošního roku při plavbě přes moře do Itálie a na Maltu více než 500 lidí.
Evropská komise žádá po členských státech, aby pomohly s relokací uprchlíků na Lampesudě. Odmítavě se k této problematice vyjádřil slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok v rozhovoru pro France24. „Nejsme schopni říci, že budeme lidi přemísťovat, protože to je prostě konsenzus v rámci Slovenska [...] místo toho nabízíme jiné formy solidarity,“ pověděl.
K povinným kvótám pro každý členský stát EU na přijímání žadatelů o azyl Ivan Korčok říká: „Trváme na svém stanovisku, že ve střednědobém a dlouhodobém horizontu povinné kvóty nepomohou, protože stále představují přitažlivý faktor, který migranty láká, aby sem přišli.“
autor: tle