Langšádlová chce cenzuru! Do USA míří druhý dopis. Foldyna, exministr Staněk a překvapivě i...

02.12.2019 7:31

Skupina českých poslanců minulý týden vyzvala americké kongresmany, aby zvýšili tlak na velké technologické firmy provozující sociální sítě, a zamezili tak šíření lží a dezinformací, které mají dopad na kvalitu demokracie. S iniciativou nazvanou Pražská výzva k informační zodpovědnosti vystoupili poslanci sedmi z devíti poslaneckých klubů, které spojuje starost o budoucí demokratický vývoj. Neúčastní se jí pouze zákonodárci KSČM a SPD. Následně vznikl i „protidopis“, jenž na svém facebookovém profilu sdílel i hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zajímavé je, že první dopis podepsal jeden z členů ANO, jiná členka je podepsána pod druhým dopisem.

Langšádlová chce cenzuru! Do USA míří druhý dopis. Foldyna, exministr Staněk a překvapivě i...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA
reklama

„Spojené státy jsou našimi nejbližšími spojenci a v duchu našeho spojenectví a společných hodnot se na ně obracíme. To, že k erozi demokratického vývoje přispívají právě americké firmy, jako jsou Facebook, Twitter a Google, je opravdu politováníhodné,“ uvedla na společné tiskové konferenci minulý týden poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09). Poslanci by si podle ní přáli, aby američtí kongresmani začali brát tuto hrozbu vážněji.

Anketa

Jak posoudit vystoupení Pavla Novotného v ruské TV?

hlasovalo: 29570 lidí

Podle místopředsedy zahraničního výboru Sněmovny Jaroslava Bžocha (ANO) nejde o výzvu k cenzuře, nebo blokování svobody slova. Je ale potřeba, aby se společnosti, které mají zisky z provozování například sociálních sítí, chovaly zodpovědně, uvedl. „Je to paradoxní situace. Rusko a Čína využívají americké společnosti jako zbraně k poškození západního světa,“ doplnil místopředseda hnutí STAN Jan Farský.

Svůj podpis pod výzvu budou moci připojit všichni poslanci. Začátkem tohoto týdne bude dopis předán americkému Kongresu prostřednictvím velvyslance Spojených států v Praze. Iniciativu budou moci podpořit i senátoři a podle Langšádlové jsou organizátoři výzvy v kontaktu i s představiteli dalších deseti zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance.

S široce medializovanou kritikou technologických společností vystoupil minulý týden britský herec Sacha Baron Cohen, který Facebook a další firmy označil za největší propagandistickou mašinerii v dějinách. Uvedl, že kdyby Facebook existoval ve 30. letech minulého století, mohl by nacistický vůdce Adolf Hitler pomocí sociální sítě šířit reklamy o svém „řešení židovské otázky“. Americké zákonodárce vyzval k jejich přísnější regulaci a změně algoritmů, které dnes podporují šíření lží a nenávisti.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček však na svém facebookovém profilu sdílel další dopis skupiny českých poslanců. Někteří zákonodárci totiž odmítají volání svých kolegů po zavedení cenzury. Upozorňují, že čeští poslanci, kteří v dopisu Kongresu USA zavedení cenzury požadují, nemluví jménem České republiky.

„V souvislosti se snahou některých poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dosáhnout Vaším prostřednictvím a za účelem omezení svobody slova regulace společností Facebook, Twitter a Google, dovolujeme si obrátit se na Vás jako na představitele země, ve které uvedené společnosti sídlí a která právě svobodu slova vnímá jako jednu ze svých základních hodnot. Rádi bychom vyjádřili naše přesvědčení, že zmínění politici nemluví jménem většiny občanů České republiky a že u členů Kongresu Spojených států amerických nenajde snaha o zavedení cenzury, ať už je nazývána ‚změnou algoritmů‘, či jakkoli jinak, pochopení,“ píší v dopise poslanci Jaroslav Foldyna (ČSSD), Antonín Staněk (ČSSD), Lubomír Volný (SPD), Marian Bojko (bývalý člen SPD) a Ivana Nevludová (bývalá členka SPD).

„Mnozí lidé se stále nemohou smířit s faktem, že demokracie znamená svobodnou soutěž myšlení, a proto musí znamenat také svobodu slova. Nechápou, či nechtějí pochopit, že v takovém prostředí nutně nastávají situace, kdy se spolu střetávají zcela rozdílné názory, jejichž nositelé by je měli obhajovat v diskusi, a nikoli zakazovat obhajovat postoje svých oponentů. Tito lidé nechtějí akceptovat, že pouze svobodná výměna názorů může diskutované téma posunout dál, což však obyčejně znamená pouze dál do dalšího střetu, a že tímto způsobem dochází v demokratické společnosti k neustálé soutěži myšlenek a idejí, jejímž výsledkem je nejvyšší míra svobody a prosperity, jakou doposud lidstvo poznalo,“ pokračují.

„Úsilí o zavedení cenzury nelze považovat za nic jiného než za snahu o zavedení totality, tedy režimu, se kterým má naše země tragické zkušenosti. Je pravdou, že svoboda slova přináší mnohá rizika, avšak máme ověřeno, že likvidace svobody slova přináší rizika nesrovnatelně vyšší. I když se nám to jistě nemusí líbit, tak svoboda slova, aby byla skutečná, musí dávat i svobodu lhát. Svoboda slova však také dává svobodu lžím nevěřit a možnost vyvracet je. Svoboda slova je odrazem víry v člověka jako svéprávné bytosti s vlastní důstojností a obdařené rozumem, zatímco útoky na svobodu slova jsou odrazem opovrhování člověkem. Svoboda slova znamená nepřipustit vládu majitelů jedné jediné pravdy, protože pohled do historie ukazuje, že až příliš často se taková pravda nakonec ukázala omylem, či lží. Stejně, jako je svobodná diskuse podstatou vědeckého bádání či filozofie, tak musí zůstat i podstatou demokracie, protože ta se bez svobody slova stane tyranií,“ dodávají. 

A závěrem i apelují. „Dovolujeme si na Vás apelovat jako na představitele země, která stejně jako my stojí na křesťanských, antických a židovských základech, pro něž je víra v lidskou svobodu, důstojnost a lidský rozum charakteristická. Nenaslouchejte těm, kdo se slovy o zachování svobody a demokracie na rtech usilují o pravý opak,“ uzavřeli. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

7:41 Repete spacákové revoluce po dvaceti letech. Míří na likvidaci Babiše. Kuriozní funkcionář z TOP 09. Petr Žantovský odkryl důkazy o plánované akci

TÝDEN V MÉDIÍCH Aktivitou ve spřátelených médiích hýří v posledních dnech generální ředitel České te…