Le Penová drží spoušť. Nakonec může sejmout celé euro

26.11.2024 7:31 | Monitoring

Marine Le Penová bude pravděpodobně blokovat návrh rozpočtu vlády Michela Barniera kvůli nesouhlasu se zvýšením daní na elektřinu, odložením valorizace důchodů a nedostatkem škrtů ve výdajích na byrokracii a zdravotní péči pro migranty. Tento krok by podle serveru POLITICO mohl vést k pádu vlády a uvrhnout Francii do politického chaosu. Francouzští politici varují, že destabilizace země by mohla způsobit krizi podobnou řecké dluhové krizi, ohrozit eurozónu a vyvolat nedůvěru investorů.

Le Penová drží spoušť. Nakonec může sejmout celé euro
Foto: Repro Youtube
Popisek: Francouzská politička a kandidátka na prezidentku, Marine Le Penová

Americký informační server Politico informuje o politické nejistotě ve Francii a potenciálních důsledcích, které by mohly mít evropský a globální dopad. Zaměřuje se na pravicovou političku Marine Le Penovou a její stranu Národní sdružení, která aktuálně zvažuje, zda hlasovat proti návrhu státního rozpočtu vlády premiéra Michela Barniera, který má snížit deficit veřejných financí, jenž aktuálně přesahuje 6 % HDP – dvojnásobek povolený pravidly EU.

Politico zdůrazňuje, že hlasování o rozpočtu může mít dalekosáhlé důsledky. Pokud Le Penová a její strana, společně s levicovou opozicí, rozpočet zablokují, mohlo by to vést k pádu vlády a vyvolat politický chaos ve Francii.

„Pokud rozpočet zůstane takový, jaký je, budeme hlasovat pro nedůvěru,“ uvedla Le Penová, která kritizuje rozpočet zejména kvůli zvýšení daní na elektřinu a odkladu valorizace důchodů o inflaci, přičemž poukazuje na nedostatečné škrty v byrokracii a výdajích na zdravotní péči pro migranty. „Pokud se vláda zhroutí, prezident republiky bude muset vybrat nového premiéra,“ dodala francouzská politička.

Mnohými francouzskými politiky je Le Penová proto obviňována z nezodpovědnosti a z riskování ekonomické i politické stability Francie a eurozóny. Destabilizace Francie by totiž mohla narušit důvěru investorů a vyvolat další dluhovou krizi v eurozóně. Ekonom Andreas Eisl z Institutu Jacquese Delorse zdůraznil, že finanční trhy se uklidnily po příchodu Barnierovy vlády a předložení jejího reformního rozpočtu. Varoval však, že jakýkoli odklon od tohoto reformního kurzu, například změna vlády nebo rozpočtové politiky, by mohl vést k silné reakci trhů. Trhy jsou totiž velmi citlivé na známky politické nestability a nejistoty, zejména v klíčových ekonomikách eurozóny, jako je Francie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Bože ať to nepodepisuje, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseKocum , 26.11.2024 8:09:28(upraveno 26.11.2024 8:10:01)
Evropská unie je zralá na restrukturalizaci. Vybičovat budižkničemy z europarlamentu a návrat ke kořenům. Pravomoci jednotlivým státům a rámcovou dohodu o spolupráci. Víc zatím nic. Jinak to zkrachuje tak jako tak.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Z čeho ten náš český lev tak vypelichal? Keller o moderním logu

5:00 Z čeho ten náš český lev tak vypelichal? Keller o moderním logu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM „Najděte tři rozdíly,“ vybízí v komentáři pro ParlamentníListy.cz sociolog a f…