Letadla USA opět udeřila na pozice IS u syrského Kobani

09.10.2014 7:08

Spojenými státy vedená koalice podnikla osm nových náletů na pozice extremistů z Islámského státu (IS) u syrského hraničního města Kobani, o něž se v posledních hodinách vedou těžké boje. Informovalo o tom ve středu velitelství americké armády, podle nějž větší část strategicky důležitého města stále ovládají syrští Kurdové, kteří čelí ofenzivě IS.

Letadla USA opět udeřila na pozice IS u syrského Kobani
Foto: hns
Popisek: Saab JAS 39 Gripen, Ilustrační foto

Během náletů, k nimž se vedle amerických letounů přidalo Jordánsko, bylo zničeno pět obrněných vozů islamistů, zásobárna či kontrolní a logistická centra. Zda měly údery nějaký vliv na ofenzivu radikálů, to americké velení neuvedlo.

Bojovníci IS částečně ustoupili, ovládnout Kobani ale stále zkoušejí

Ozbrojenci z IS se ve středu večer po intenzivních bojích dostali do dvou čtvrtí Kobani, jehož dobytí by jim umožnilo kontrolu souvislé oblasti u hranic s Tureckem. Předchozí Američany vedené nálety podle syrských aktivistů přinutily útočníky k určitému ústupu, ti se však prý o ovládnutí města nadále pokoušejí.

Kurdové již několikrát v průběhu minulých týdnů žádali Spojené státy, aby jim s obranou Kobani pomohly. Dosavadní nálety ale radikály příliš nezastavily a ti po několikatýdenním obléhání začali toto klíčové kurdské město postupně dobývat.

Pentagon ve středu připustil, že samotné letecké údery k záchraně Kobani před radikály stačit nebudou.

Do bombardování se zapojili i Australané

Australské stíhačky dnes v noci poprvé udeřily na pozice extremistů z Islámského státu (IS) v Iráku. Podle agentury Reuters to oznámila australská armáda. Letouny shodily na islamisty dvě bomby. Australská vláda minulý týden rozhodla o tom, že se země připojí ke koalici vedené Spojenými státy a kromě letounů vyšle do oblasti také zvláštní vojenské jednotky.

Letouny F/A-18F Super Hornet shodily v noci dvě bomby zacílené na vybavení islamistů. Všechna letadla se poté bezpečně vrátila na základnu, uvedly australské obranné síly v prohlášení.

V Sýrii Australané útočit nebudou

Austrálie se jako další z řady zemí zapojila do přímé vojenské akce. Až dosud se působení australského letectva v Iráku omezovalo na dodávky humanitární pomoci či zbraní vládním silám. O chystaném nasazení stíhaček se ale vědělo, v rámci příprav premiér už minulý měsíc vyslal na americkou základnu ve Spojených arabských emirátech 600 mužů a šest bojových letounů. Schválené nasazení australských vojáků, kteří mají asistovat irácké armádě přímo v zemi, však experty překvapilo.

Podobný zásah proti IS v Sýrii, kde se k USA přidaly zatím pouze muslimské země, Austrálie podle premiéra Tonyho Abbota neplánuje.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…