Letí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...

20.02.2019 17:03

Velvyslanec Spojených států v Praze Stephen B. King na sociální síti Twitter oznámil, že 45. prezident USA Donald Trump pozval na návštěvu do Bílého domu českého předsedu vlády Andreje Babiše (ANO). Hradní mluvčí Jiří Ovčáček nad touto zprávou zajásal. Bude celá cesta ministra zahraničí do USA zbytečná?

Letí Petříček do USA zbytečně? Babiš a Trump už jsou dojednaní. A Zeman...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka USA

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vyráží do Spojených států. Podle informací ČTK se chystá promluvit na půdě OSN, ale také s představiteli americké administrativy. Dopředu oznámil, že bude usilovat také o to, aby byli na oficiální návštěvu do Bílého domu pozváni český premiér Andrej Babiš a český prezident Miloš Zeman.

Zdá se, že v případě Andreje Babiše je hotov ještě dřív, než začal Petříček jednat. Velvyslanec USA Stephen B. King na sociální síti Twitter oznámil, že Babiš byl Donaldem Trumpem pozván do Washingtonu. Babiš by se měl s Trumpem setkat 7. března. Schůzka má potvrdit trvání vynikajících vztahů mezi Spojenými státy a Českou republikou.

Zprávu přivítal hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Přivítal ji i navzdory tomu, že o případném pozvání Zemana do Bílého domu se velvyslanec King zatím nezmínil.

Současný velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček i ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky v minulosti informovali o tom, že se o případné návštěvě Zemana v Bílém domě dlouhodobě jedná. Americký velvyslanec v ČR Stephen King ovšem již dříve uvedl, že návštěva Zemana v USA se jeví jako nepravděpodobná. Na vině jsou prý opakovaná podezření obou prezidentů ze spolupráce s Ruskem. Ministr zahraničí Tomáš Petříček tak stojí před těžkým úkolem, kdy se pokusí změnit pohled americké strany na případnou návštěvu Miloše Zemana. Pokud by Petříček návštěvu Zemana nedojednal, jeho kritici jistě vznesou otázku, proč vlastně do USA cestoval.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Kde chce vzít ministerstvo obrany peníze na další zbrojení ?

Vláda ČR stále více zadlužuje další generace. Prioritou ministerstva obrany je přesto navýšení jejího rozpočtu na 2 % HDP, což znamená nárůst o několik desítek miliard Kč. Kde chcete získat požadované finance ? Neměly by být požadované finance určeny raději pro jiné resorty ?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

5:00 Nová aplikace, která vás zbaví „dezinformací“. Bojovníci proti cenzuře ji chtěli vyzkoušet. A přišel šok

Nenechme si ukrást prostor pro sdílení pravdivých zpráv, pro diskuzi a vzájemnou inspiraci. Tímto ap…