Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO

16.11.2019 22:04

Na demonstraci Milionu chvilek na Letenské pláni se v sobotu znovu sešlo asi dvě stě tisíc lidí. Po jejím skončení ji mluvčí iniciativy Mikuláš Minář zhodnotil, že „dopadla nad očekávání dobře“. Ohlasy zaznívají nejen z řad opozice, jejíž zástupci přišli akci podpořit a jimž Minář rovnou rozdal úkoly, ale také od novinářů a dalších. Tady jsou.

Letná: Vyfoť se se svým politikem. Byla tam celá opozice. A Drahoš pěl hymnu na VIDEO
Foto: Repro Facebook
Popisek: Miroslav Kalousek se fotí s lidmi během demonstrace Milionu chvilek 16. 11. 2019 na pražské Letné
reklama

Podle organizátorů dnes dorazilo na demonstraci proti Babišovi až 300.000 lidí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po skončení protestu uvedl, že podle policie bylo účastníků asi 250.000. Při minulém protestu spolku v červnu bylo účastníků také zhruba čtvrt milionu, a jednalo se tak o největší veřejné shromáždění po listopadu 1989.

Anketa

Má Tomio Okamura vaši důvěru?

86%
14%
hlasovalo: 31459 lidí

Předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář se ve svém prvním vystoupení obrátil k premiéru Andreji Babišovi, kterému vzkázal, že pokud své výhrady vůči Milionu chvilek neřekne demonstrantům do očí, tak se předvede jako „bábovka“. „Bábovka, posera,“ přidali se diváci.

  • Více jsme psali ZDE

Poté Minář předložil jednoduché ultimátum: Do konce roku má Babiš odvolat Marii Benešovou a zbavit se Agrofertu včetně médií, anebo vyklidit pracovnu na Úřadu vlády a odstoupit. Pokud tak neučiní, může se 7. ledna těšit na „další protest, který bude mít kreativnější podobu“. „A o vašem střetu zájmů se opět dozví celý svět,“ hrozil premiérovi. „Nepolevíme, dokud neodejdete,“ ujistil premiéra Minář. 

Kompletní výzvu k podepsání pak spolek po skončení demonstrace umístil na svou facebookovou stránku. V ní svá ultimáta shrnuje celkem to tří bodů:

  1. Chceme mít politiky, kteří respektují demokratická pravidla a instituce, nelžou, nekradou, nestraší a nejsou ve střetu zájmů.

  2. Chceme být občany, kterým záleží na druhých lidech, zajímají se o stav společnosti a převzali za ní svůj díl odpovědnosti.

  3. Chceme vžít v zemi, v níž se daří svobodě a spravedlnosti, má zdravou krajinu, a kde každý může žít beze strachu, důstojně a rád.


V druhé části svého vystoupení Minář citoval výzvu, kterou předal zástupcům opozice, když ho ve čtvrtek přijali v Poslanecké sněmovně. Na splnění této výzvy jim dává právě „rok a den“, tedy do 17. 11. 2020. A co po nich tedy vůdce Milionu chvilek chce?

„Za prvé – otevřete se lidem. Pozvěte lidi, uchopte tuto příležitost, aktivně je k sobě pozvěte.

Za druhé – přijďte s vizí. Uskutečnitelnou, reálnou. Zformulujte problémy této země, a jak by je vaše strana chtěla řešit.

Za třetí – vyřešte problém oslabení voličských hlasů v důsledku roztříštěnosti opozice.“

Pak Minář prezentoval čísla, jak opozice v minulých volbách doplatila na volební systém. Jak STAN potřeboval mnohem více hlasů na jeden mandát, než ANO.

Někteří zástupci opozice si výzvu poslechli přímo na místě, jako například pirátský předseda Ivan Bartoš a pirátský primátor Prahy Zdeněk Hřib, jejichž společnou fotografii z demonstrace uveřejnila Česká pirátská strana na své facebookové stránce s výzvou „Občanská společnost je vzhůru, buď u toho“. Dění oba politici sledovali ze střechy domu zvaného „molochov“.


Podobně byl spokojen i šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, fotil se účastníky demonstrace. „Letná. Ze všech koutů republiky přijeli lidé dobré vůle vyjádřit přání naší nemocnou demokracii uzdravit. Je mi velkou ctí tady dnes s nimi být,“ připsal ke své fotografii s občany na facebooku.