Leze mi tu pavouček, můj jediný přítel. Ukrajinská pilotka Naďa Savčenko píše sestře z moskevského vězení

12.05.2015 12:52

Ukrajinský deník Kyiv Post publikoval dopisy, které posílá pilotka ukrajinského letectva a poslankyně parlamentu Naděžda Savčenková své sestře. Savčenková byla zajata vloni v srpnu proruskými separatisty. Poté byla převezena do Moskvy, kde je umístěna v samovazbě. Celému případu věnují světová média a politici značnou pozornost.

Leze mi tu pavouček, můj jediný přítel. Ukrajinská pilotka Naďa Savčenko píše sestře z moskevského vězení
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Všude ve vesnicích a městech jsou krátery po bombách

Když jsem začala uklízet svoji vězeňskou buňku, všimla jsem si pavouka. Chtěla jsem jej nejprve zabít. Potom jsem si ale říkala, co to chceš udělat? Pavouk je nyní tvůj jediný přítel. Jediný žijící tvor. Od té chvíle žil pavouk společně se mnou a občas se vyšplhal na stůl zrovna, když jsem večeřela. Baví mě toho pavouka pozorovat. Je opravdu hodně malý. Napadlo mě, že ty bys z takového souseda asi moc šťastná nebyla, ale pro mě je jeho přítomnost zdrojem zábavy. Vypadá to, že mě teď políbila múza. Doufám, že budeš mít čas si dopis přečíst. Já ho bohužel nemám. Nedovolí mi vzít si dopisy od tebe do cely.

Už to bude týden. Brzy by měli přijít moji právníci. Od rána prší. Konečně! To horko mě fakt ničilo. Ráno jsem se procházela na dvoře, jehož stěny jsou z betonu a na zemi je asfalt. Nad hlavou je drát a pletivo. Přiletěl sem ptáček. Byl malý asi jako vrabec, ale měl tenčí zobák. Chvíli tam tak seděl a pak zase odletěl. Možná, že se zase vrátí. Je to poprvé, kdy se nějaký pták odvážil vletět dovnitř. Teď mám vedle pavouka dalšího kamaráda... Ti bastardi se mě ale chystají tady držet další dva měsíce!

celý text v angličtině je ZDE

Už jsem tady celou věčnost. Schází mi chvíle, kdy jsem trávila čas s tebou a ostatními. Moji kamarádi právníci se nikdy nezdrží příliš dlouho. Většinou toho máme hodně na práci a já ti pak nestačím odpovědět na dopis. Připravuji si, co ti napíšu, ale v v té chvíli už nic z toho není aktuální. A ke všemu ještě nemůžu psát přesně to, co bych chtěla. Musím psát v náznacích tak, aby nám nikdo nerozuměl. Co mě ale trápí nejvíc je to, že nemáš žádné peníze.

Mrzí mě, že jsi musela opustit studia architektury. Všechno se teď bortí, ale později se vše zase dá do pořádku. Pevně věřím, že to bude brzy. Musím říct, že ti trochu závidím. Získáváš životní zkušenosti, zatímco já, coby „hrdinka“, jsem už půl roku ve vězení, navíc na samotce. Kdyby tady byli nějací další vězňové, mohla bych od nich alespoň nasát nějaká vězeňská moudra. Na druhou stranu, co tě nezabije, to tě posílí. I taková zkušenost se nám může v dalším životě hodit. Až budeme spolu, budeme neporazitelné!

Když jsem odpovídala lidem na dopisy a psala jim, že místo finanční podpory mi stačí podpora duchovní, zapomněla jsem na tebe. Myslela jsem si totiž, že stále pracuješ. Možná jsi neměla za mé propuštění bojovat tak tvrdě a obětovat mu všechno. Ale máš vlastně pravdu. Kdybych byla na tvém místě, byla bych strachy bez sebe o tvůj osud a dělala bych totéž.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…