Bývalý prezident Václav Klaus v rozhovoru připomíná, že na jedné straně je v této krizové situaci kabinet veden snahou ochránit zdraví obyvatel, na straně druhé musí usilovat o to, aby nezadusil celé hospodářství. „Restriktivní kroky nelze hodnotit bez vědomí toho, že vláda je neustále nucená řešit dilema, jak daleko s prevencí zajít, a stavět proti sobě přínosy a negativa každého rozhodnutí,“ dodává.
Je jisté, že řadě podniků se nevyhne bankrot a hospodářství by se letos mohlo propadnout o 15 až 20 procent, míní Klaus. Uskromnit se tím pádem budou muset i občané. „Že klesne ekonomika o x procent, ale všichni budou žít, jako by se nechumelilo, budou trávit každý možný víkend na lyžování v Alpách a třikrát za rok pojedou k teplým mořím, od toho si naše společnost musí odvyknout,“ říká.
„Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy. Koronavirus nás odnaučí pohodlí,“ shrnuje exprezident, co bude podle něj zásadním dopadem krize vyvolané koronavirem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab