Liberci budou vládnout Změna a ANO, primátorem bude babišovec Batthyány

23.11.2014 21:32

Vítězná Změna pro Liberec a ANO 2011 podepsaly dnes večer v Liberci koaliční smlouvu. Koalice bude mít v 39členném zastupitelstvu většinu 21 mandátů. Nabízí ale ještě TOP 09, aby se připojila, pak by měla koalice 23 zastupitelů. Primátorem stotisícového města by se podle dohody měl stát lídr ANO Tibor Batthyány. Novináře o tom informovali lídři obou hnutí.

Liberci budou vládnout Změna a ANO, primátorem bude babišovec Batthyány
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Druhá strana náměstí s Ještědem v pozadí

"Mezi hlavní cíle koalice patří pokračování v oddlužování města, chce zefektivnit řízení města a městských společností a více zapojit do rozhodování veřejnost a zkvalitnit podmínky pro život všech jeho obyvatel," uvedla Zuzana Tachovská ze Změny.

Volební vyjednávání v Liberci trvala šest týdnů

V čele města bude stát devítičlenná rada. ANO bude mít vedle primátora jednoho náměstka Tomáše Kyselu a dva radní. Vítězná Změna se spokojila s postem statutárního náměstka pro lídra Jana Korytáře. V radě bude mít ještě dva náměstky - Karolínu Hrbkovou a Ivana Langra, a dva radní. "Ke schválení bude ale vždy třeba šesti hlasů, aby měl slabší partner jistotu, že ho ten silnější nepřehlasuje," řekl Korytář. Rada ještě může doznat změn - TOP 09 má do pondělního večera čas, aby se ke koalici připojila.

Změna pro Liberec volby v Liberci vyhrála, získala 12 mandátů v zastupitelstvu. ANO skončilo druhé s devíti zastupiteli. Volební vyjednávání v Liberci trvala šest týdnů. Změna chtěla původně vytvořit koalici se Starosty a TOP 09, jednání ale ztroskotala. Na podobném základě pak vyjednávalo o koalici také ANO, ale rovněž neúspěšně.

Dáme jim šanci, říká lídr ANO o vítězi voleb

ANO před volbami spolupráci se Změnou v Liberci odmítlo kvůli osobním útokům, pomluvám i výhrůžkám, které prý Změna v předvolební kampani použila. Po volbách představitelé hnutí ANO své stanovisko zopakovali. Když ale ztroskotala jednání o koalici se Starosty pro Liberecký kraj, svůj postoj přehodnotili.

"Přestože nás řada lidí od spolupráce se Změnou zrazuje, my jsme dospěli k názoru, že bychom jim šanci dát měli," řekl Batthyány. Dodal, že se zavedenými stranami nemá ANO dobré zkušenosti při vyjednávání, zkušenosti se Změnou jsou podle něj pozitivní a věří tomu, že koalice bude fungovat.

Ve volbách do zastupitelstva uspělo v Liberci sedm z 15 kandidátek. Třetí za Změnou a ANO skončili Starostové, kteří mají osm zastupitelů. Čtvrtá je s velkým odstupem ČSSD, která má čtyři mandáty, po dvou zastupitelích získali komunisté, TOP 09 a ODS.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesní zločin v Událostech, komentářích. Moderátor nadržoval Němcové, a pak dokonce sám začal diskutovat. Petr Štěpánek volá po trestu

9:23 Profesní zločin v Událostech, komentářích. Moderátor nadržoval Němcové, a pak dokonce sám začal diskutovat. Petr Štěpánek volá po trestu

Miroslava Němcová z ODS, Barbora Kořanová z ANO a Radim Fiala z SPD ve čtvrtečních Událostech, komen…