„Považujeme za nezbytné, aby vložené prostředky byly vráceny alespoň v jejich nominální hodnotě. V opačném případě by podle našeho názoru bylo potřeba rozdíl mezi vloženými a vyplacenými prostředky dorovnat z prostředků státu," uvádí právní analýza, kterou vypracoval odborník na ústavní právo Aleš Gerloch. Podle materiálu by stát měl peníze doplatit, protože rozhodl o ukončení druhého pilíře - zruší ho zákonodárci novelami. Analýza připomíná, že se počítalo s tím, že vklady měly být dlouhodobé, takže výnosy se daly očekávat až po čase.
Zrušení druhého pilíře je zásadní zásah do postavení penzijních společností. Mohou chtít náhradu
Důchodová komise zástupců parlamentních stran a expertů minulý týden zveřejnila návrh postupu rušení druhého pilíře. Podle ní existuje riziko, že penzijní společnosti budou žádat kompenzaci za náklady na zavedení a ukončení systému a suma by mohla činit „až několik stovek milionů". Podle právní analýzy je potřeba počítat s případnou úplnou kompenzací výdajů. Penzijní společnosti totiž mohly „legitimně očekávat", že se jim náklady na druhý pilíř po čase vrátí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk