Lidé chtějí snížení rozdílů v příjmech, zjistil průzkum

13.01.2012 14:12

Téměř všichni občané pozorují narůstající rozdíly mezi lidmi. Zároveň však dvoutřetinová většina lidí (69 procent) považuje za správné, aby skutečně schopní lidé měli mnoho peněz. Z druhé strany narůstá podíl lidí, podle nichž by se rozdíly v příjmech měly zmenšit. Dvě třetiny naší veřejnosti požadují, aby vláda pomocí vyšších daní přerozdělovala příjmy těch, kteří jsou na tom dobře, ve prospěch těch, kteří na tom dobře nejsou. V porovnání s rokem 2010 se tyto názory nemění.

Lidé chtějí snížení rozdílů v příjmech, zjistil průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Většina občanů podporuje snížení rozdílů v příjmech, uvádí tak alespoň průzkum agentury STEM. V období transformace je běžné, že se zvětšují sociální nerovnosti. Již v polovině 90. let česká veřejnost naprosto jednoznačně konstatovala, že rozdíly mezi lidmi v naší společnosti se zvětšují a dnes je tento názor zcela všeobecný.

Schopní mají mít více peněz

Na druhé straně však většina české veřejnosti považuje za správné, aby skutečně schopní lidé měli mnoho peněz. Tento názor je v dlouhodobé časové řadě STEM (od roku 1990) poměrně stabilní, mění se však jeho intenzita, podíl odpovědí „určitě souhlasím“ se snižuje ve prospěch odpovědí „spíše souhlasím“. Aktuální výzkum nepřinesl v této otázce žádnou změnu. Průzkumu se zúčastnilo 1227 respondentů starších 18 let.

Celý průzkum STEM ZDE

Rozdíly v příjmech by se měli zmenšit, myslí si lidé

Jedním z ukazatelů sociálních nerovností je rozdílnost příjmů. Více než tříčtvrtinová většina respondentů se shoduje v názoru, že rozdíly v příjmech by se měly zmenšit. Představy veřejnosti o tom, jak zmenšení příjmových rozdílů zajistit, nejsou zcela jednoznačné. Obecně platí, že ve chvíli, kdy je navrhováno, aby redistribuce, dotace či jiný státní finanční příspěvek měl být hrazen z peněz daňových poplatníků, ztrácí toto opatření část svých příznivců.
 

Voliči pravice a vysokoškolsky vzdělaní lidé jsou proti "umělým opatřením"

Podle většiny českých občanů je však spravedlivé, aby lidé s vyššími příjmy platili vyšší sazbu daně, než lidé s příjmy nižšími. Dvoutřetinová většina populace tedy navrhuje, aby vláda pomocí vyšších daní přerozdělovala příjmy „bohatých“ ve prospěch těch, kteří na tom nejsou ekonomicky dobře. V porovnání s rokem 1997 tento názor v českém veřejném mínění posílil.

Lidé se středoškolským nebo vysokoškolským vzděláním, lidé dobře finančně zajištění, stoupenci pravice a příznivci ODS a TOP 09 častěji považují rozdíly ve společnosti za jev, který je její běžnou součástí, a nepodporují „umělá“ opatření na nivelizaci těchto rozdílů. Naopak voliči levice jako by i přáli vyšší daně pro bohatší a větší přerozdělování.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nip

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž Slonkové a Kubíka letí ze stolu. Čerstvé vyjádření šéfa komunistů v Českém rozhlasu

17:56 Reportáž Slonkové a Kubíka letí ze stolu. Čerstvé vyjádření šéfa komunistů v Českém rozhlasu

Do středečních Dvaceti minut Radiožurnálu zavítal předseda komunistů Vojtěch Filip. Vláda, kterou dn…