Lidé, kteří demonstrují proti Babišovi, si slibují rychlý efekt. Jenže... Analytik řekl, kde v jejich uvažování je chyba

24.05.2019 20:38

Politický analytik Jan Herzmann se vyjádřil pro server info.cz a moderátora Pavla Štrunce mimo jiné k demonstracím, k nimž dochází v posledních dnech v Praze a jiných městech. „Protesty zmobilizují Babišovy voliče. Vyrazí i ti, kteří by zůstali doma, ulice ustoupí,“ míní.

Lidé, kteří demonstrují proti Babišovi, si slibují rychlý efekt. Jenže... Analytik řekl, kde v jejich uvažování je chyba
Foto: Jonáš Kříž
Popisek: Pohled dolů
reklama

„Kdo ustoupí dřív, premiér Babiš, nebo demonstranti?“ zeptal se Štrunc Herzmanna. „To ukážou volby. Výsledek  bude symbolický. A jestliže ANO bude ve volbách silné, ustoupí demonstranti,“ zmínil Herzmann s tím, že v případě porážky babišovců v evropských volbách by mohlo případně dojít na předčasné volby. „ANO by bylo oslabené a chtělo by si v předčasných volbách sáhnout pro větší podporu,“ dodal. 

Anketa

Chcete, aby premiér Babiš odstoupil, jak žádali demonstranti na Václaváku?

12%
88%
hlasovalo: 24646 lidí

Podle jeho slov však i tyto volby hnutí ANO vyhraje. „Varianta, že pak protesty mírně ustanou, je pravděpodobnější,“ sdělil Herzmann, že evropskými volbami by se tak mohl potvrdit mandát Andreje Babiše. „Nálada ve společnosti by nebyla pak nastavená k tomu dlouhodobě protestovat. Je to náročné,“ dodal s tím, že každý volič má svým způsobem rád klid a nevydrží v masovém vystupování delší dobu. 

„Část veřejnosti, která se aktivně podílí na těch demonstracích, nebo jim aspoň fandí, si slibuje poměrně rychlý efekt. A já si myslím, že k žádnému nedojde,“ poznamenal dále Herzmann. 

Herzmann se také domnívá, že se díky demonstracím zvýší volební účast, kdy babišovci budou chtít hájit svého oblíbeného politika. „Pravděpodobně nedosáhne té úrovně jako v těch prvních evropských volbách, ale bude rozhodně vyšší než v roce 2014. Pravděpodobně posílí jak Andrej Babiš, tak opoziční strany. Povede to k větší exitaci. Bude to předzvěst příštích parlamentních voleb,“ dodal.

 

Herzmann se následně pozastavil nad odporem proti Marii Benešové. „Ta dáma zatím nic špatného neudělala. Přesto ty demonstrace začaly kvůli ní,“ poznamenal Herzmann s tím, že až nyní se demonstrace posouvají tam, kam to patří. „Ten spor je o panu Babišovi. A to je daleko legitimnější,“ dodal a pozastavil se i nad účastí bývalých politiků ČSSD a ODS v davu, například expremiéra Bohuslava Sobotky. „Ten proud teprve hledá svoji pozici,“ dodal.

Původní text ZDE

„Určité prvky ohrožení demokracie se objevují v celém euroatlantickém prostoru. Ta klasická liberální demokracie dostává více či méně na frak. Vidíme to v USA, v Británii či ve Francii, nebudu mluvit o Maďarsku a Polsku. Bylo by zvláštní, kdyby Česká republika zůstala úplně nezasaženým ostrovem,“ podotkl následně Herzmann k demokracii.

„Andrej Babiš je jenom personifikace problému. Ten problém tady byl od 90. let a zůstává,“ dodal. „Takže ano, jistá míra ohrožení demokracie tady je, ale já si myslím, že pan Babiš není úplně ten ďábel, který by chtěl rozebrat tu demokracii a změnit ji v autoritativní systém. Není to podle mého pocitu jeho cíl. Podle mého chce vést společnost tak, aby profitovala a byla mu za to vděčná. Ale to možná není nejkrásnější cíl z morálního hlediska, ale z hlediska utilitárního to není ta nejhorší možnost ani zdaleka,“ dodal Herzmann.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

18:43 Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

REPORTÁŽ „Vůbec neberu Číně ten obrovitý pokrok. To byl největší ekonomický pokrok v historii lidstv…