Lidé vědí, že ČT lže a Večerníček to nezachrání. Ve sněmovně vystoupili kandidáti na dozor nad "naší-vaší" televizí, stálo to za to

15.04.2015 16:32

První ze dvou dnů veřejného slyšení kandidátů na členství v Radě České televize před volebním výborem Poslanecké sněmovny nepřinesl úplně povzbudivý obrázek. Málokdo z uchazečů měl odpovídající představu o tom, v čem by jeho činnost v případě zvolení spočívala. Při pětiminutovém vlastním představení i následných deseti minutách, v nichž měli reagovat na dotazy poslanců, jim chyběla věcnost a často se utápěli v nic neříkajících frázích.

Lidé vědí, že ČT lže a Večerníček to nezachrání. Ve sněmovně vystoupili kandidáti na dozor nad "naší-vaší" televizí, stálo to za to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Předsedovi volebního výboru Martinu Komárkovi to občas nedalo, aby nepoznamenal, že se konkrétní odpovědi nedočkal a že by mu obdobným způsobem zřejmě dokázal odpovědět kdokoli a nemusel by být zrovna kandidátem do Rady ČT.

Potvrdilo se to hned v jednom z prvních vystoupení, kdy Tomáš Glanc, bývalý ředitel Českého centra v Moskvě, jehož nominovala do výběru Asociace režisérů a scénáristů, nedokázal odpovědět na otázku, zda byla podle něj správně vyřešena kauza Daniely Drtinové. Bývalá moderátorka byla tváří těch, kteří se na Radu ČT obrátili s žádostí o prověření nezávislosti a objektivity zpravodajství České televize. Tázaný se omluvil, že s touto kauzou není obeznámen. „Dvořák a jeho tým dokázali za poslední dobu nemálo výborných výkonů. Nikdy bych se nezastával démonizování tohoto média, které se někdy děje,“ naznačil Tomáš Glanc, že by v Radě představoval spíše oporu managementu ČT.

Fotogalerie: - Zasedání rady ČT

Zasedala rada ČT. Z míst pro veřejnost se ozývaly ...
Zasedala rada ČT. Z míst pro veřejnost se ozývaly ...
Generální ředitel ČT Petr Dvořák a radní ČT Richar...
Zasedala rada ČT. Z míst pro veřejnost se ozývaly ...
Zasedala rada ČT. Z míst pro veřejnost se ozývaly ...
Zasedala rada ČT. Z míst pro veřejnost se ozývaly ...

O znovuzvolení do Rady se uchází i její dosavadní předseda

Tomu by se dobře poslouchala i slova Václava Čapka, nominovaného Českým filmovým a televizním svazem, jenž prohlásil: „Musím pochválit zpravodajství, přestože se o něm ne vždy mluví dobře, ale má výborné výsledky.“ Přítomní poslanci i hosté kvůli možnému zpestření někdy ne příliš záživných vystoupení uchazečů o členství v Radě zřejmě litovali absence známého popularizátora vědy Václava Cílka, který se kvůli zahraniční cestě musel z účasti na slyšení omluvit, a tak alespoň zaslal motivační dopis. Zajímavě a sympaticky vyznělo představení experta na drogovou problematiku Ivana Doudy, kterého nominoval Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, jenž své vystoupení zakončil slovy, že by bylo dobré, kdyby Rada ČT měla ve svých řadách psychologa.

Nejsebevědoměji ze všech kandidátů si během dopoledního slyšení počínal Jaromír Císař, jehož navrhla Česko-izraelská smíšená obchodní komora. „O členství v Radě České televize neusiluji, já své členství v Radě nabízím,“ prohlásil profesí advokát a zdůraznil, že právnického prvku je v Radě ČT zapotřebí a ve stávajícím složení žádný není. Trefně upozornil na to, že pokud má být Rada kvalifikovaná, nemůže být závislá jen na tom, co jí se svým aparátem včetně právnického předloží generální ředitel ČT. Nynější předseda Rady ČT Jaroslav Dědič, jemuž brzy vyprší mandát, měl oproti všem dalším konkurentům náskok v zasvěcenosti. Jeho závěrečný povzdech, že čím více úkolů valících se na Radu slyší, tím víc je bezradný, glosoval předseda volebního výboru Martin Komárek stručně: „Radní je bezradný“.

Rázná advokátka: Lidé cítí, že se jim lže a Večerníček to nezachrání

Český olympijský výbor vyslal jako svého kandidáta olympijského vítěze z Atlanty kanoistu Martina Doktora. Jeho vystoupení, v němž vysvětlil, že by chtěl v Radě ČT zastupovat sportovní prostředí, které je ve společnosti a prostřednictvím programu ČT sport i v České televizi hojně zastoupeno, patřilo k těm věcnějším. Při prezentaci Olega Hamana se poslanci pozastavili nad tím, kolik kandidátů včetně něj vyslala Česko-izraelská smíšená obchodní komora, kde se najednou bere eminentní zájem této instituce o veřejnoprávní televizi. Dušan Hejbal, kterého nominovala Ekumenická rada církví, proto ujišťoval, že by nijak neprosazoval náboženství do vysílání ČT. „Myslím, že její zpravodajství je vyvážené. Když pominu některé nešťastné výroky pana prezidenta a některé přestřelené komentáře v médiích, tak nepozoruji, že by bylo vnímáno jako neobjektivní,“ podotkl Dušan Hejbal.

Pozoruhodné bylo vystoupení advokátky Miloslavy Hustákové, která se jako jedna z mála netajila ostrou kritikou České televize. Nikdy by prý nezvedla ruku pro rozpočet, jaký byl pro veřejnoprávní televizi schválen. Vadí jí především obrovské externí náklady. „Česká televize dává firmám dvě a čtvrt miliardy za různé činnosti, které z těch zakázek ještě mají zisk. Chtěla bych, aby vedení ČT vysvětlilo, v čem je ta efektivita,“ uvedla Miroslava Hustáková. Kritizovala i to, že v rozpočtu na letošní rok přišlo zpravodajství a publicistika o sto milionů korun, zatímco vzrostly náklady na marketing, reklamu a reprezentaci. „Lidé přestávají věřit zpravodajství, zejména zahraničnímu. Cítí, že se jim lže a Večerníček to nezachrání,“ upozornila nejzajímavější ze všech středečních kandidátů při slyšení před volebním výborem.

Vedení zpravodajství má politické postoje blízké TOP 09

V břitkosti kritiky České televize za ní příliš nezaostal Jan Korál z Iniciativy Ne základnám. Na mušku si vzal především zahraniční zpravodajství a informování o dění na Ukrajině. Podle něj jde veřejnoprávní televize na ruku politikům TOP 09 a přál by si, aby bylo možné postihovat pracovníky ČT i za špatné zpravodajství a občané mohli mít větší vliv na vysílání. Člen TOP 09 i volebního výboru Daniel Korte po něm chtěl, aby uvedl konkrétně, v čem je zpravodajství pod vlivem jeho strany. „Politické postoje osob ve vedení zpravodajství jsou blízké politickým postojům TOP 09, které odrážejí zájmy Spojených států,“ reagoval Jan Korál.

PhDr. Daniel Korte

  • TOP 09
  • Stálá komise pro kontrolu použití operativní techniky Policie České republiky

Zpravodajství podle něj funguje tak, že manipuluje s názory. Příkladem je výběr hostů, což ale žádné analýzy objektivity a vyváženosti nepostihují. Nelíbí se mu ani, jak Rada ČT vyřizuje stížnosti, které jí diváci zasílají. „Rada předá stížnost generálnímu řediteli, ten nechá svůj aparát vypracovat odpověď, předá ji Radě, a ta už se pod ni před odesláním stěžovateli jen podepíše,“ tvrdil uchazeč o funkci radního. Navrhoval by, aby Česká televize část prostředků místo na zábavu a sport, které jsou podle něj finančně předimenzované, přesunula na zpravodajství, což by prospělo jeho kvalitě a objektivitě. Se zájmem očekávané vystoupení bývalého zpravodaje Českého rozhlasu v USA Miroslava Konvaliny se nekonalo, protože se jeden z favorizovaných uchazečů kandidatury vzdal.

Kritika by prý v České televizi za jeho slova zmydlili

O místo v Radě se znovu uchází i Jiří Kratochvíl, jenž má většinou pro Českou televizi jen slova chvály. „Lidé v České televizi jsou citliví na to, co se o nich a jejich práci říká, kritika je mrzí. Kdyby slyšeli, co říkal můj předřečník, tak by ho zmydlili,“ tvrdil o obhajobu funkce usilující Jiří Kratochvíl. Našel však i kritická slova, která se týkala seriálu o undergroundu, protože místo 49 natočených dílů by podle něj stačily dvě vysílací hodiny o to víc, že se na seriál dívá jenom kolem půl procenta diváků. Přiznal také, že radní nemají šanci kontrolovat hospodaření ČT. „Já děkuji za tohle ujištění,“ řekl předseda volební komise Martin Komárek, jenž patří ke kritikům neprůhlednosti financování České televize. Na závěr prvního dne slyšení poděkoval kandidátům i zástupcům médií za zprostředkování informací pro veřejnost, protože jde o slyšení veřejné. „Trošku mě mrzí, že tu nebyla Česká televize, přitom tak trochu je to o ní,“ dodal. 

Nominovaní kandidáti do Rady ČT

Poř. č. Příjmení a jméno kandidáta Navrhující organizace
1. Beneš Petr Česko izraelská smíšená obchodní komora
2. Glanc Tomáš ARAS, Asociace režisérů a scénáristů
3. Cigánik Emil Český svaz bojovníků za svobodu
4. Cílek Václav - omluvil se, předložil písemně ARAS, Asociace režisérů a scénáristů
FITES, Český filmový a televizní svaz
5. Císař Jaromír Česko izraelská smíšená obchodní komora
6. Čapek Václav FITES, Český filmový a televizní svaz
7. Dědič Jaroslav Univerzita Palackého v Olomouci
8. Doktor Martin Český olympijský výbor
9. Lesný Roman Česko izraelská smíšená obchodní komora
10. Hovorka Marek AMU=DAMU+FAMU+HAMU
11. Florian Jiří Občanské sdružení PAMĚŤ
12. Brod Petr FITES, Český filmový a televizní svaz
13. Haman Oleg Česko izraelská smíšená obchodní komora
14. Hanáková Petra AMU=DAMU+FAMU+HAMU
15. Hejbal Dušan Ekumenická rada církví v České republice
16. Slánská Jana FITES, Český filmový a televizní svaz
17. Hustáková Miloslava Inciciativa NE základnám ČR o.s.
18. Kaňka Petr ZO VOS International Art Campus Prague, s.r.o.
19. Karásek Svatopluk Nezávislá odborová organizace České televize v Praze
AMU=DAMU+FAMU+HAMU
20. Kašparů Jaroslav Maxmilián ARAS, Asociace režisérů a scénáristů
21. Končelík Jakub Univerzita Karlova
22. Konvalina Miroslav - rezignoval 23. března Nadace Český literární fond
23. Korál Jan Iniciativa NE základnám ČR, o.s.
24. Kratochvíl Jiří Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic
Liberecká sportovní a tělovýchovná organizace o.s.
25. Kuras Benjamin Miloslav Šalamoun Spolek na podporu nezávislé justice v ČR
ICEJ Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém - česká pobočka
   
    FITES, Český filmový a televizní svaz
    Obec spisovatelů Česká republika
26. Kusý Stanislav ROTARY CLUB Praha
27. Legner Václav Asociace televizních organizací
28. Douda Ivan Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové


    Kandidáti druhého dne veřejného slyšení (16. dubna 2015)

29. Macková Milena Pferda - sdružení pro všestranný rozvoj osob s mentálním postižením
30. Makrlíková Dana eStat.cz - Efektivní stát, občanské sdružení Michala Tošovského
31. Militký Jiří Filosofický ústav AV ČR, v.v.i.
32. Mrázek Ivo CIME - český institut pro mediální výchovu
33. Mrzena Jan Odborová asociace divadelníků, republikový výbor
34. Novotná Eva Iniciativa NE základnám ČR, o.s.
35. Pačes Václav Akademie věd České republiky
36. Šarapatka Zdeněk H Triatlon, občanské sdružení
37. Ryšavý Šimon Odkaz legionářů a odboje v naší vlasti
38. Savický Nikolaj AČK, Asociace českých kameramanů
39. Fibingerová Helena Český olympijský výbor
     
40. Smolíková Marta ARAS, Asociace režisérů a scénáristů
FITES, Český filmový a televizní svaz
41. Solis Daniel Iniciativa NE základnám ČR, o.s.
42. Spoustová Stanislava Folklorní sdružení České republiky
Agentura EVENTUM s.r.o.
43. Svačina Jan FITES, Český filmový a televizní svaz
44. Svoboda Tomáš Společnost Karla IV.
45. Pokorný Milan Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, Ústav slavistiky,
46. Uher Jiří FBC Liberec
47. Trampota Tomáš Fakulta sociálních věd UK v Praze
48. Tůma Jaromír Město Mělník
49. Tichota Ondřej Město Mělník
50. Uhrinová Mária ARAS, Asociace režisérů a scénáristů
51. Váňa Daniel Jeden svět, o.p.s.
52. Vaníček Jiří Česko izraelská smíšená obchodní komora
53. Žantovský Petr Spolek Múzy dětem

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

8:30 „Mám radost! Na**rete spoustu lidí!“ Milion chvilek chystá akci a reakce jsou tu. Mnohdy plné hněvu

Spolek Milion chvilek pro demokracii chystá na úterní večer demonstraci v tak velkém rozsahu, že pod…