Lidovci v únoru uspořádají dvě debaty kandidátů na předsedu. Zájem zatím projevili Jurečka, Bartošek a Výborný

8. 1. 2019 19:19

Lidovci v únoru uspořádají dvě debaty kandidátů na předsedu strany, kterého budou vybírat delegáti březnového sjezdu. Jedna z debat bude pro straníky, druhá bude otevřená pro veřejnost. ČTK a Českému rozhlasu to dnes po jednání celostátního výboru KDU-ČSL řekl předseda strany Pavel Bělobrádek, který se rozhodl funkci neobhajovat.

Lidovci v únoru uspořádají dvě debaty kandidátů na předsedu. Zájem zatím projevili Jurečka, Bartošek a Výborný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka
reklama

První debata se uskuteční 18. února v Brně, druhá 25. února v Praze. „V Praze bychom to chtěli otevřít i pro veřejnost, aby lidé mohli pokládat dotazy, bylo to pro ně atraktivní a aby se tam všichni kandidáti mohli projevit,“ řekl Bělobrádek.

Veřejné debaty by podle něj měly přispět k tomu, aby souboj o předsednictví byl soubojem koncepcí, a ne pouze sjezdového projevu. „Chceme, aby straníci i veřejnost měli přístup k informacím dříve než na samotném sjezdu,“ řekl.

Zájem kandidovat na předsedu KDU-ČSL zatím vyjádřili první místopředseda strany a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek a poslanec Marek Výborný. Všichni tři se zúčastní veřejných debat. „Oslovíme i (zlínského hejtmana a senátora) Jiřího Čunka, který kandidaturu nevyloučil, aby se také mohl zúčastnit této debaty,“ řekl Bělobrádek.

Sjezd KDU-ČSL se uskuteční na konci března a strana bude volit nové vedení. Bělobrádek, který je nejdéle sloužícím polistopadovým předsedou lidovců, se rozhodl ve funkci dál nepokračovat.

Zájem kandidovat do vedení strany dnes oznámila senátorka Šárka Jelínková, která se uchází o místopředsednickou funkci. Je první uchazečkou o funkci místopředsedy lidovců a ve vedení strany by se chtěla věnovat sociálním a rodinným tématům. Od sjezdu v roce 2017 ve vedení KDU-ČSL žádná žena není, Zuzana Roithová tehdy neuspěla s kandidaturou na místopředsedkyni.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…