Listovali jsme úctyhodnou knihou Místa zkropená krví. Historie brněnských kolejí za okupace na šesti stech stranách

13. 2. 2016 11:54

Kniha, jaká není moc často k vidění. Tak lze stručně charakterizovat obrovsky badatelsky, historicky i fakticky postavenou publikaci autorů Františka Vaška, Vladimíra Černého a Jana Břečky, která do detailu přibližuje historii Kounicových kolejí v Brně v letech nacistické okupace 1940–1945.

Listovali jsme úctyhodnou knihou Místa zkropená krví. Historie brněnských kolejí za okupace na šesti stech stranách
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rodný dům Adolfa Hitlera v rakouském Braunau am Inn

"Myslím, že náš kolega, badatel a publicista Petr Kopečný měl pravdu, když v souvislosti s jeho úmrtím napsal: "Tak jako náš domácí protinacistický odboj měl své Tři krále (Balabán, Mašín, Morávek), tak nyní moravská odbojová historiografie přišla o své Tři krále, historiky Josefa Bartoše, Zdeňka Štěpánka a nyní i posledního, Františka Vaška," stojí v úvodu.

Titul, určený jak laické, tak odborné veřejnosti, do těch nejpodrobnějších detailů zavede čtenáře na místa, jež se pro město Brno stala symboly. Jedná se především o Kounicovy koleje v Brně -Žabovřeskách. Ty byly počátkem roku 1940 využívány jako věznice, kterou během války prošlo několik desítek tisíc českých vlastenců, odbojářů a vysokoškolských učitelů. Ti pak byli ve většině případů deportování do německých koncentračních táborů, v menší míře byli popravováni přímo ve věznici. Popravovalo se zastřelením, oběšením nebo se vraždilo ranou z pistole do týla. Mnozí vězni byli před popravou či deportací do koncentračního tábora krutě mučeni, někteří spáchali raději sebevraždu.

Kniha nejenže vykresluje některé z pravě uvedených zvěrstev, a to přímo prostřednictvím zápisů nacistických pohlavárů, přináší rovněž řadu fotografického materiálu, poznámek pod čarou a statistik. Její tři části se zabývají ideou vzniku kolejí a jejich přeměnou v nacistickou věznici, druhá část hovoří o Golgotě Moravy a závěrečná shrnuje poválečný život Kounicových kolejí.

  • více o knize ZDE, vybrané pasáže lze přečíst ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Špičková analýza (ne)objektivity a (ne)vyváženosti ČT a ČRo v období krajských a senátních voleb 2016 skončila v koši velké Rady. Zveřejňujeme ji celou

17:53 Špičková analýza (ne)objektivity a (ne)vyváženosti ČT a ČRo v období krajských a senátních voleb 2016 skončila v koši velké Rady. Zveřejňujeme ji celou

KOMENTÁŘ Rada pro rozhlasové a televizí vysílání si za přibližně půl milionu objednala analýzu, aby …