Lukašenko: Jak Gestapo, tak se chováte! Už víme, kudy chodí peníze. Zde je pravda o „ruské invazi“

20.08.2020 13:12

Do práce se musí prodírat agresivním davem, je to jako Gestapo, stěžoval si včera běloruský prezident Alexander Lukašenko na to, co zažívají ti, kdo neprotestují. Také řekl, že opozici už otevřeně sponzorují západní země, kterým doporučil, ať se zabývají žlutými vestami a protesty v USA. A vyvracel, že by ruská technika směřovala do Běloruska.

Lukašenko: Jak Gestapo, tak se chováte! Už víme, kudy chodí peníze. Zde je pravda o „ruské invazi“
Foto: Repro Oficiální stránky prez. Lukašenka
Popisek: Běloruský prezident Alexander Lukašenko před Radou bezpečnosti státu
reklama

Včera se běloruský prezident Alexander Lukašenko sešel s Radou bezpečnosti státu, které se přes videokonferenci zúčastnili i lídři regionů. Jak uvádí oficiální stránka běloruského prezidenta, Lukašenko mluvil například o zemědělství. „V tomto sektoru zbývá ještě spousta práce. Sklizeň se chýlí ke konci. Zbývá sklidit přibližně 10 % úrody,“ uvedl.

Anketa

Měl by se omezit či zdanit odtok zisků nadnárodních firem z České republiky?

98%
2%
hlasovalo: 21383 lidí

Dále prezident řekl, že někteří občané jsou cílem výhrůžek a nátlaku. „Společenská a politická situace v zemi zůstává napjatá, i když většina obyvatel země stále normálně pracuje. Toho jsme si vědomi. Jak jsem řekl včera, nesmíme usínat na vavřínech. Ti, kdo nás chtějí ukolébat, neuspějí,“ mínil Lukašenko. Výhrůžky rodinám vojáků, policistů, tajných služeb, vládních činitelů a žurnalistů prý pokračují. „Dokonce dochází k útokům na členy vlády. Viděli jste, jak se někteří protestující chovali k ministrovi zdravotnictví,“ prohlásil Lukašenko dle oficiální stránky.

„Existují hrozby a útoky na vedoucí pracovníky továren a podniků. Do práce musíte jít na kontrolní místo uličkou agresivního davu. Jako Gestapo. Chci říct dělníkům, vyjádřit jim vděčnost a požádat je, aby neklopili oči na asfalt. Vy, dělníci, jste majiteli továrny a my se budeme zabývat těmi protestujícími, kteří se s vámi setkají na kontrolním stanovišti,“ vzkázal Lukašenko.

To ovšem není vše, co Lukašenko na pravidelném zasedání Rady bezpečnosti řekl. Uvedl také, že západní země financují protesty v zemi, ale slíbil, že bude jednat s protestujícími. „Západní státy už přímo, aniž by se schovávaly, otevřeně vybírají prostředky a zasílají je opozici do Běloruska. Vidíme to. Samozřejmě nemůžeme sledovat všechny peníze, které sem přicházejí. Protože hodně peněz přichází v hotovosti. To však nyní už víme a soustředíme se i na tuto otázku,“ pravil.

Dále řekl: „Prosím, pochopte mě, že nemám jinou možnost, než udržet zemi v právním rámci v souladu s touto ústavou. Jinak nám budou vládnout jiní.“

Podle Lukašenka Minsk nepřijímá návrhy vůdců západních zemí na zahájení vyjednávání. V komentáři nadcházejícího setkání hlav států a vlád Evropské unie o Bělorusku jim Lukašenko poradil: „Než na nás ukazovat prstem, ať do programu svých schůzek zařadí otázky žlutých vest ve Francii, hrozné nepokoje ve Spojených státech a také protesty v Německu..."

„Naznačuji, že oni sami mají mnoho problémů. A my bychom neměli v Bělorusku přikyvovat, abychom odvrátili pozornost od problémů, které existují ve Francii, USA, Německu atd.," zdůraznil.

Volební ústředí Svetlany Tichanovské iniciovalo vytvoření koordinační rady pro přenos moci v Bělorusku. Zahrnuje významné osobnosti z veřejnosti a odborníky. Členka Rady Maria Kolesnikova uvedla, že v případě, že se k moci dostane opozice, nemá v úmyslu opustit stávající mezinárodní dohody s partnerskými zeměmi, včetně Ruska.

„Dalším problémem jsou fake news. Otevřené lži na internetu: zahraniční jednotky v Bělorusku vybavené z Ruské federace. Pravděpodobně jste to již viděli, když jsou tyto padělky propagovány. Ukazují kolonu vojenského vybavení - nikdo neví kdy, nikdo neví odkud a kam, nikdo neví jakou cestu, ale musí říci, že se pohybují od ruské hranice k Orši,“ řekl také Lukašenko. Autoři záznamu prý nechápali, že se jednalo o běloruské obrněné transportéry, a nikoli ruské. Tato technika směřovala k západní hranici Běloruska.

„Pohybovala se směrem k západní hranici, protože jsme se rozhodli, že musíme přijmout další opatření na ochranu státní suverenity a nezávislosti státní hranice na Západě. Pokud jde o zahraniční jednotky, dnes v Bělorusku není jediná osoba z jiných států,“ tvrdil. Dodal, že „v Grodně jsou již zvedány polské vlajky“ a prohlásil, že kdo za hranicemi vrtí psem, dostane ráznou odpověď. „To je nepřijatelné. Takové věci budou potlačeny radikálním způsobem,“ řekl Alexander Lukašenko.

Včera se také konala schůzka Evropské rady ohledně Běloruska. Závěry pak představili předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta prohlásila, že Bělorusové chtějí změnu a chtějí ji teď. Evropská unie je podporuje v jejich požadavcích na svobodu a demokracii. Dále, EU hodlá uvalit sankce na ty, kdo jsou zodpovědní za násilí, útlak a falšování voleb. A do třetice, unie je prý připravena „doprovázet“ Bělorusko při pokojném demokratickém předání moci.

„Nejdříve k pomoci. Už takhle poskytujeme Bělorusku pomoc skrz program Východního partnerství. Ale teď víc než kdy jindy je důležité podpořit lidi v Bělorusku a odklonit peníze od vlády směrem k občanské společnosti a k potřebným. Evropská komise zmobilizuje dalších 53 milionů eur na podporu Bělorusů v těchto těžkých časech: 2 miliony eur na pomoc obětem státního útlaku a násilí, 1 milion eur na podporu občanské společnosti a nezávislých médií a 50 milionů na zdravotní a sociální služby ve spojitosti s Covidem-19,“ řekla Ursula von der Leyenová.

Uvedla též, že sankce budou uvaleny na konkrétní osoby a nepoškodí běloruské občany. Vyzdvihla také roli OBSE, která může v Bělorusku pomoci zahájit dialog. „Závěrem, demonstrace v Bělorusku nejsou proti žádné sousední zemi nebo organizaci. Jsou za práva Bělorusů. Jde o jejich legitimní právo určit budoucnost své země. Evropská unie stojí na straně běloruského lidu. Násilí musí skončit. Jenom vzájemný dialog povede k řešení. Budoucnost Běloruska musí rozhodnout Bělorusové v Bělorusku. Musí přijít zevnitř,“ řekla nakonec.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …