Lupič vás musí nejdřív napadnout, až pak se smíte bránit, vzkázal Sobotka s Babišem

8. 4. 2015 10:21

Poslanecká sněmovna zamítla návrh zákona, který měl podstatně pomoci obětem trestných činů. Měl zavést princip „můj dům, můj hrad“. Obyvatel domu či bytu by se tak napříště nemusel bát bránit proti agresorům. Dnešní právní stav totiž není zcela jednoznačný a obránci nemají jistotu, že je za jejich nutnou obranu před útočníky nebudou vláčet soudy.

Lupič vás musí nejdřív napadnout, až pak se smíte bránit, vzkázal Sobotka s Babišem
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Kádner
reklama

„Návrh neprošel i přes to, že mnoho kolegů z koalice s ním v podstatě souhlasilo. Bohužel se řídili doporučením vlády, které bylo neobjektivní a chtělo návrh zamítnout za každou cenu“, řekl k návrhu poslanec David Kádner (Úsvit).

Novela podle Kádnera stanovila právo jednoznačně na stranu obránců. Ti mají totiž oproti útočníkovi nevýhodu. Útočník se na napadení cíleně chystá a má na své straně moment překvapení. Návrh měnil mimo jiné formulace přímo hrozícího a trvajícího útoku. Dnes obránce ve svém domě musí nejprve čekat, než bude útočníkem přímo napaden, nechce-li riskovat trestní postih. Návrh řeší i otázku, kdy by byl útok veden proti jiné přítomné osobě a obránce by zasahoval v její prospěch.

„Prosadit změnu chci i nadále. Současný stav je totiž alarmující. Nejen v rizikových oblastech u mě na severu Čech by občané posílení svých práv uvítali. Brzy představím kroky, které v této věci podnikneme,“ uzavřel poslanec Kádner.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Čaputová volala českým lékařům. Jak to zvládáte? starala se

14:33 VIDEO Čaputová volala českým lékařům. Jak to zvládáte? starala se

Koronavirová čísla ukazují, že Česko je momentálně poznamenáno epidemií nejvíc z celé EU a v přepočt…