Lustrace tu dávno neměly být. Staré struktury už nás neohrožují, tvrdí analytička

27.11.2013 14:39

Historička a politická analytička Veronika Sušová – Salminen považuje lustrace za účelové a pokrytecké. V současné době stát ohrožují spíše kmotři. Přesto by účelové zrušení lustrací s ohledem k Andreji Babišovi popřelo celý princip lustrací po roce 1991.

Lustrace tu dávno neměly být. Staré struktury už nás neohrožují, tvrdí analytička
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš při besedě s občany v ostravském Domu kultury

Otázka o platnosti lustrací je logická. Lidé by se ale neměli nechat zmýlit tím, že by nový zájem o ně mohl kvalitativně posunout českou polistopadovou demokracii.

Lustrace měly politiku a společnost očistit od starých struktur

Lustrace vždy měly silnou morální a hodnotovou dimenzi, sloužily k očistě české politiky a společnosti od „starého režimu a struktur“. Povážlivě na okraji ale zůstaly otázky, zda je správné spoléhat se na archivy represivních orgánů tehdejšího nedemokratického státu a zda jsou seznamy StB úplné vzhledem k náhlým skartacím po listopadu 89.

Celý článek ZDE

Andrej Babiš, šéf hnutí ANO, je příkladem slepého místa lustračních zákonů. Zamezovaly přístupu k některým politickým a vyšším manažersko-administrativním postům ve státě, ale netýkaly se oblasti hospodářských aktivit a soukromého podnikání.

Spojenci špiček minulého režimu měli informační i faktický kapitál pro transformaci a privatizaci

Lidé jako Babiš si mohli budovat ekonomickou základnu. Mohli se realizovat v podnikatelské a ekonomické oblasti, která byla ideologicky postavená do pozice „kostry“ nového režimu. Přitom takoví lidé, kteří byli spojeni se špičkami minulého režimu, měli informační i faktický kapitál potřebný pro transformaci a privatizaci v době přechodu od socialismu k tržnímu hospodářství.

Lustrace ale sloužily i jako součást morálně zabarvené veřejné debaty, v níž jsou dodnes mnozí lidé lustrování a nálepkováni. Kádrovací mentalita je bohužel odrazem stejné praxe, od které se odvrací a kterou kritizuje.

Pokud se zruší lustrace kvůli Babišovi, popře to celý jejich princip po roce 1991

Nyní se diskuse o lustracích posouvá k jejich zbytečnosti v souvislosti s Babišovým volebním úspěchem, nikoli k tomu, zda nějakým způsobem posílily českou demokracii a napomohly vyrovnání s minulostí.

Problémem je, že ad hoc zrušení lustrací s ohledem k Babišovi popře celý princip lustrací po roce 1991. Zvlášť pokud se skutečně prokáže jeho spolupráce s StB.

Česká společnost je dnes jinde než před několika lety. Babiš nepředstavuje bezpečnostní ohrožení, spíš podkopává morální profil polistopadové demokracie. Lustrace v současné podobě tu už dávno neměly být.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…