Lustrační zákon. Zrušit? Ne, šup s ním na Babiše. A nejen na něho...

26. 2. 2020 14:43

Včerejšek patřil 72. výročí komunistického puče, po kterém na více než 40 let zavládli v Československu komunisté. Své si k výročí řekl, respektive sepsal kritik Jan Rejžek. Pochválil například setkání u památníku na Újezdě. Ale o zrušení lustračního zákona nechtěl ani slyšet. Prý by se měl ještě rozšířit, aby platil i na Andreje Babiše a Lubomíra Metnara. A popřál kritikovi, na kterého má spadeno Vítězslav Jandák.

Lustrační zákon. Zrušit? Ne, šup s ním na Babiše. A nejen na něho...
Foto: Martin Kovář
Popisek: Jan Rejžek
reklama

„Dozajista se shodneme, že zítřejší datum patří k nejostudnějším výročím naší historie,“ začal svůj text Rejžek a zmínil některé akce, které se mu zamlouvají. „Namátkou, Pražský akademický klub 48 pořádá připomenutí tehdejšího pochodu studentů na Hrad, dnes se též připomnělo sedmdesát let od umučení pátera Josefa Toufara komunisty zapálením svíček a mší v kostele svatého Michaela Archanděla nebo setkáním u pomníku na Újezdě,“ jmenoval.

Anketa

Máte rádi Zuzanu Čaputovou?

hlasovalo: 20707 lidí

Pak Rejžek přesedlal na jinou notu. „Gottwaldovi pohrobci v čele s estébáckým předsedou KSČM Vojtěchem Filipem ovšem neztrácejí drzost a naposledy se jim v rudých mozcích zachtělo zrušit lustrační zákon. Tůdle! Naopak by se měl ještě zpřísnit i na členy vlády, aby tam nedřepěli donašeči a agenti rozvědek typu Babiše nebo Lubomíra Metnara, estébáka z Pohotovostního pluku,“ tvrdil. Dodejme, že u Pohotovostního pluku VB působil Metnar od 1. března 1988 do 23. února 1989.

„Co se týče zásahů školy, tak my jsme cvičili, byly různé výcviky. Že bych se já účastnil zásahů? Samozřejmě že jsme v rámci těchto výcviků jezdili. Měli jsme pohotovosti, měli jsme praxi, ale že bychom se účastnili zásahů, ne. Jestli to byly následné ročníky, to já nevím,“ vyloučil Metnar svou aktivní účast na zákrocích proti „nepřátelům socialistického zřízení“ podle časopisu Týden.

Fotogalerie: - Vzpomínka 1989 v Rakovníku

Ředitelka Muzea TGM Petra Kopáčková hovoří se zpěv...
Rakovnické milníky roku 1989 připomněla archivářka...
Tleskající publikum na Husově náměstí v Rakovníku,...
Husovo náměstí ještě jednou.
Na komponovaný pořad k 30. výročí Sametové revoluc...
Kapela Kranz interpretuje tvorbu Jiřího Schelinger...

Rejžek raději k 25. únoru vztáhl jiná výročí jako narození George Harrisona z Beatles nebo ministra kultury Pavla Dostála. „A hlavně před čtyřiaosmdesáti lety (se narodil) můj celoživotní zásadní guru, hudební kritik Jiří Černý, čímž mu tímto gratuluju!“ popřál Rejžek svému kolegovi z branže, který proslul například tím, že o něm člen Rady ČRo Vítězslav Jandák prohlásil, že „až ho potká, tak mu ji flákne“.

„Za bolševika mě Melodie chtěla pozlobit a poslala referovat o neslavném Festivalu politické písně do Sokolova. Dodnes si stojím za tím, co jsem tehdy mohl napsat o upachtěných pokusech mnoha zapomenutých muzikantů zalíbit se režimu tzv. angažovaností,“ prozradil Rejžek, ale pak se dostal k důvodu, proč napsal svůj text. „Jirka měl narozky, já mu hledal dárek a při exkurzi do jakési porcelánky jsem objevil krásně zdobený talíř s Klementem Gottwaldem. Mohl se z něj zbláznit a doufám, že ho má ještě schovanej!“ doufal kritik Jan Rejžek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…