Lžete, nevíte, o čem mluvíte. Proč pořád mluvíte o živnostnících? Babiš řádil u Jílkové, přinesl si na to i posměšný obrázek

28.01.2016 23:20

„V únoru začnou ti z vás, kteří jsou plátci DPH, povinně posílat na finanční úřad kontrolní hlášení DPH. A v Poslanecké sněmovně propukne závěrečná bitva o elektronickou evidenci tržeb. Je to všechno jen šmírování živnostníků a směřujeme k orwellovskému Velkému bratrovi, jak si stěžují odpůrci? Nebo jsou to vše jen poplašné zprávy ze strachu, že všichni musejí poctivě platit daně?“ zeptala se úvodem pořadu Máte slovo na ČT 1 moderátorka Michaela Jílková.

Lžete, nevíte, o čem mluvíte. Proč pořád mluvíte o živnostnících? Babiš řádil u Jílkové, přinesl si na to i posměšný obrázek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hostem pořadu Michaely Jílkové Máte slovo byl i ministr financí Andrej Babiš
reklama

Fotogalerie: - Máte slovo s Babišem

Michaela Jílková
Hostem pořadu Máte slovo byl i ministr financí And...
Hostem pořadu Michaely Jílkové Máte slovo byl i mi...
Hostem pořadu Michaely Jílkové Máte slovo byl i mi...
Hostem pořadu Michaely Jílkové Máte slovo byl i mi...
Hostem pořadu Michaely Jílkové Máte slovo byl i mi...

„Opozice záměrně mate veřejnost a šíří nesmysly,“ říká v souvislosti s tématy ministr financí Andrej Babiš (ANO). Proti němu se postavila na obranu živnostníků první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Na stranu ministra se přidal podnikatel v Chorvatsku Zdeněk Honek, prezident Aliance podniků, proti němu předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek. To, že se zatočí s nepoctivci, kvitoval operní pěvec Robert Mikulka. Na druhou stranu barikády se postavil podnikatel v oblasti IT Karel Jičínský. 

„Pan ministr Babiš nás hodlá likvidovat. Vším, co dělá. Zavedl a zavádí šmírování a odposlechy všeho, co děláme. Je to stejné, jako kdyby do všech domácností dal kamery, neboť v některých dochází k domácímu násilí,“ uvedl pořad Bábek.

Babiš oponoval za smíchu Bábka obrázkem, na němž je patrné, že Asociace podnikatelů a manažerů je menší než Hospodářská komora ČR, která elektronickou evidenci tržeb podpoporuje. Moderátorka se však Bábka zastala se slovy, že se dává prostor každému. „Kontrolní hlášení DPH se týká jen OSVČ a firem, které platí DPH,“ uvedl Babiš s tím, že chce odhalovat karuselové podvody. „Nezajímá nás nic jiného než párování podvodných faktur,“ sděluje. „Není to žádná šikana. Ty informace máme už dnes, jen v jiné formě,“ dodává.

Karuselové obchody? Problém celé EU

Bábek však oponoval, že Babiš překrucuje. „Proti elektronické evidenci tržeb i proti kontrolnímu hlášení je většina živnostníků. Není větší manipulace veřejnosti, než když pan Babiš říká, že kontrolní hlášení je zavedeno proti karuselovým obchodům,“ sdělil. 

„Karuselové obchody jsou problémem celé Evropské unie,“ podotkl Babiš, že systém je zaveden v mnoha evropských zemích. Svoboda podnikání podle něj neznamená svobodu krást. 

„Každá tato regulace omezuje svobodu podnikání. Dopadne to na ty poctivé a malé, nepoctiví si vždy najdou jinou cestu,“ reagovala k tomu Udženija. Podpořil ji občanský demokrat z publika Alexander Bellu, kterému vysvětlování Babiše přijde jako demagogie. „Tento systém se dá obcházet. Nic nenarovnává. Vadí mi neskutečně nastavené pokuty,“ vyjádřil se Bellu ke kontrolnímu hlášení DPH.

Udženija následně uvedla, že opozice požadovala odložení platnosti zákona ohledně platnosti kontrolního hlášení, neboť podnikatelé nemají dostatek informací. Babiš oponoval, že nemluví pravdu.

Alena Schillerová, náměstkyně ministra financí pro daně a cla, vystoupila v publiku na podporu ministra a uvedla, že nesouhlasí s tím, že podnikatelé se nemohli na situaci připravit. 

Miliardová hodnota databáze

Podle IT podnikatele Karla Jičínského jde o centrální databázi všech faktur České republiky, což by mohlo být cílem útoků hackerů. „Nevěřím státní správě, ty údaje budou prodány. Ta databáze bude mít miliardovou hodnotu,“ uvedl Jičínský.

„Sebrali jsme podpisy a podepsali to senátoři napříč politickým spektrem,“ vyjádřil se k ústavní stížnosti, kterou podali, člen Strany soukromníků Ladislav Linek. „Pán neví, o čem mluví, říkáte nepravdu, plete se kontrolní hlášení DPH a elektronická evidence tržeb,“ rozčílil se Babiš. „Proč vy stále mluvíte o živnostnících? Je to pro všechny, kteří prodávají za hotové. Vy jste to zpolitizovali!“ láteřil. 

Potlesk získala občanka Plíhalová, která vystoupila v publiku. Požádala ministra Babiše o to, aby jí dal skupinu lidí a ona zjistí podvodníky.

Odbourání obchodního tajemství

„Kontrolní hlášení odbourávají obchodní tajemství. Všechno o nás se dozvědí ministerstvo financí, finanční správa. Dozvědí se o nás, od koho jsme co nakupovali, co prodávali,“ láteřil Bábek. „To je nesmysl,“ skákal mu do řeči Babiš. 

Ten zároveň následně přislíbil snížení DPH na pivo – ze 21 % na 10 %. Celkově navrhuje snížení DPH. Vše chce prosadit na koaliční radě. „Zatím jste ale nic nesnížili,“ zareagovala Udženija. „Nebuďte takový populista a demagog,“ rozčílila se. 

Bábkovi vadí, že na základě elektronické evidence tržeb se dá vysledovat mnoho údajů. „K čemu mi bude, když budu vědět, že největší tržbu mám mezi osmou a devátou ranní?“ zareagovala Jílková. „Je to například o tom, že na vesnici je malé pekařství, které má určitou tržní sílu. Když by pan Babiš se svým řetězcem nastavil svou prodejní sílu v dané špičce, zlikviduje malého podnikatele,“ podotkl Bábek. „To je absurdní, Ježíši Kriste,“ zareagoval Babiš a zároveň přislíbil účtenkovou loterii pro občany.

Následovala také diskuse o chorvatském modelu elektronické evidence tržeb. Ten je podle Udženije šmírovací, což prý přiznali i chorvatští ministři. Babiš však podotkl, že bereme pouze chorvatskou technologii, ale nic dalšího. „Zatíží to byrokraticky podnikatele a žádný efekt to nepřinese, v Chorvatsku to též nepřineslo,“ sdělila Udženija. 

„Všichni budou mít stejné podmínky,“ křičel v závěru pořadu Babiš. Podle Bábka to tak ale nebude, větší budou mít výhody, snažili se všichni v závěru překřičet toho druhého. „Já vás obdivuju, jak oblbujete národ. Vy v podstatě nechcete pořádek,“ zakončil Honek.

„Rád bych požádal všechny občany, aby nás podpořili,“ vyzval Babiš na závěr pořadu. „Je to strašný populismus, nevěříme,“ stihla ještě říci Udženija.

Příští týden bude tématem vystoupení z EU, hosty budou mimo jiné Tomio Okamura (Svoboda a přímá demokracie) a Jan Bartošek (KDU-ČSL). Pořad je vysílán na ČT1.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To jste neměl! Na TV Nova vybouchl covid, v Televizních novinách. To nepamatujete

7:20 To jste neměl! Na TV Nova vybouchl covid, v Televizních novinách. To nepamatujete

Moderátor TV Nova Petr Suchoň zpovídal v pondělních Televizních novinách prezidenta České lékařské k…