Má to klesat, ale neklesá. Lidé nedodržují opatření, hledá důvody profesor Dušek

04.02.2021 20:16

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v rozhovoru pro Novinky neskrývá obavy z toho, že epidemie v Česku jen tak nezpomalí, v číslech, která měla klesat, ale není tomu tak, se podle něj začíná projevovat šíření nakažlivější britské mutace koronaviru. Situaci pak nepřidává ani fakt, že lidé z velké části nedodržují opatření.

Má to klesat, ale neklesá.  Lidé nedodržují opatření, hledá důvody profesor Dušek
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, Ladislav Dušek
reklama

Pro zastavení zpomalování epidemie má Dušek dva důvody, mutaci viru a nedodržování opatření. „Dochází k šíření nakažlivější formy viru, která má až o čtyřicet procent větší nakažlivost a může v populaci převážit. Zároveň podstatná část populace opatření vůbec nedodržuje,“ uvedl.

V této kombinaci to pro Česko znamená hrozné riziko. „Když nedodržujete opatření a čelíte viru, jehož nakažlivost je 1,4krát větší, tak si dost nahráváme a urychlujeme dominanci viru,“ varoval, že dominance britské mutace by se pak projevila tak, že by se nám epidemie před očima obrátila vzhůru, a přitom by se na opatřeních nic nezměnilo, nepřišlo by žádné rozvolnění. 

Celý text ZDE.

Podle predikcí prý hrozí riziko, že za čtrnáct dní bychom mohli vidět poměrně progresivní návrat epidemie k růstu. „Pokud by se mutace začala v republice během dalších dvou až čtyř týdnů šířit jako dominantní, tak uvidíme, že epidemie půjde zase vzhůru,“ uvedl Dušek s tím, že při větším rozšíření mutace hrozí, že budeme mít ještě vyšší čísla a ohroženější bude i zdravotní systém.

Nevyloučil v takovém případě možné zpřísnění. „Jestliže se potvrdí, že současná opatření absolutně nejsou schopná dál pokračovat v pozitivním duchu, tak se něco dalšího stát musí,“ uvedl Dušek, který věří, že by pomohlo i to, pokud by si část národa, která opatření ignoruje, uvědomila vážnost situace a začala je dodržovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jágr není nejostřejší tužka v penále.“ Pavel Novotný ho urazil za očkování

14:37 „Jágr není nejostřejší tužka v penále.“ Pavel Novotný ho urazil za očkování

Pavel Novotný si myslí, že Jaromír Jágr není nejostřejší tužka v penále. Starostovi Řeporyjí vadí to…