Málo ho odmítali, moc se s ním bavili. Na ČT zaznělo, proč Wilders vyhrál

24.11.2023 13:58 | Monitoring

V Nizozemsku vyhrála přesvědčivě předčasné středeční volby krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, těžkého euroskeptika. Bývalý europoslanec a současný ekonomický poradce hnutí SPD Petr Mach hovořil v Událostech, komentářích o nastupujícím trendu, který se propíše i do voleb v dalších evropských zemích. Europoslanec za Piráty Mikuláš Peksa přirovnal Wilderse k Okamurovi a uvedl, že s „fašisty“ se nemá vyjednávat. Nizozemská vláda na to podle něj doplatila.

Málo ho odmítali, moc se s ním bavili. Na ČT zaznělo, proč Wilders vyhrál
Foto: ČT24
Popisek: Petr Mach a Mikuláš Peksa komenutjí v Událostech, komentářích výsledky nizozemských předčasných voleb

Za volebním úspěchem Geerta Wilderse stojí špatná politika těch, co v zemi vládli. „Vnucovali lidem euro, migraci. To je samozřejmě voda na mlýn nizozemské Strany pro svobodu a další strany v Evropě,“ uvedl v Událostech, komentářích někdejší europoslanec Petr Mach. To samé se podle něj bude dít v Německu s AfD.

Wilderse vnímá jako člověka, se kterým by „šel na pivo“. „Měl jsem šanci začít Nigela Farage z Velké Británie a další lídry tohoto typu. Takže já v nich vidím takové normální chlapy, kteří se pustili do politiky. Po desetiletí to byl takový marný boj a teď začínají zažívat zadostiučinění,“ pokračoval Mach.

Vyhráno ale nemají: „Je tu vždy tendence těch ostatních se proti nim spojit, označit je jako nějaký extrém, se kterým se nemůže jednat, ale faktem je, že vyhrál ty volby, vyhrál je přesvědčivě. A pokud dál budou ty hlavní strany v evropských zemích dělat politiku jakou dělají, tak strany typu této budou mít větší a větší úspěch,“ řekl k volebnímu triumfu krajně pravicové Strana pro svobodu Geerta Wilderse.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseŠiroko , 24.11.2023 14:13:48
Pekso, ty Sorosova čubičko, fašismus je vynucená jednota a centralizace moci. Přesně to, co prosazuješ ty a tobě podobní fašouni.

|  17 |  0

Další články z rubriky

Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

7:46 Překvapím nezemědělce, hlavně ty z Prahy. Veleba vytáhl procenta

POHLED SELSKÝM ROZUMEM „Jsme zemí, která to po vstupu do EU dotáhla ze soběstačné a vysoce exportní …