Hájek je přesto přesvědčen, že Zeman jedná v souladu s Ústavou, ač mu mnozí jeho kritici vyčítají opak. „Vtip je totiž v tom, že naše Ústava byla napsána 'na míru' pro Václava Havla. Dávala mu neobyčejné pravomoci. Pokud tyto pravomoci ovšem začal – zčásti – používat Václav Klaus a po něm nyní daleko silněji i Miloš Zeman, média a dotčené politické strany se s tím nemohou vyrovnat,“ myslí si. Nyní by politici chtěli Ústavu co nejrychleji přepsat a prezidentovy možnosti vlivu na politickou scénu eliminovat. A to je podle Hájka špatně.
Současná politická situace je tak podle jeho názoru mnohem horší než v roce 1948. Zatímco tehdy prý naše země stála na rozcestí, v němž cesta na Západ znamenala svobodu a demokracii a Východ přesný opak, dnes je tato hranice značně rozmlžená. „Cizí zájmy – a jejich domácí reprezentanti – zcela určují charakter naší vnitřní politiky. Současný protivládní puč prokurátorsko-policejního soustrojí je toho dokonalým příkladem. Spouštěcím mechanismem byl skutečně Temelín, respektive obava Američanů, že vypadnou ze hry o dostavbu. Nejen z důvodů ekonomických, ale i strategických,“ domnívá se Hájek.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem