Máme tu místo! Němci vyšli do ulic, chtějí víc uprchlíků

23.09.2020 17:31

V Německu se demonstruje. Tisíce lidí vyšly do ulic Berlína a dalších měst. Cílem bylo zatlačit na Evropskou unii, aby byli přijati migranti z řeckého záchytného tábora Moria, který byl zničen požárem minulý týden. EU má v nejbližší době představit plán, jak těmto lidem bez přístřeší pomoci. Cože? Jen 100 000 migrantů. Máme místo! Zprávu přinesl deník France24.

Máme tu místo! Němci vyšli do ulic, chtějí víc uprchlíků
Foto: Vít Hassan
Popisek: Účastníci občanského protestu v Berlíně
reklama

Anketa

Mělo by Česko přijmout uprchlíky ze shořelého tábora v Řecku?

3%
97%
hlasovalo: 20617 lidí

Protestující nesli transparenty s hesly jako „Nenechte nikoho pozadu“ nebo „Moria hoří“. K nim se v Berlíně připojila třeba i teta Alana Kurdiho, syrského chlapce, jehož fotografie se stala tragickým symbolem uprchlické krize v roce 2015, kdy jeho tělo bylo vyplaveno na turecké pláži.  

„Rozhodla jsem se promluvit a mluvit za ty, kteří nemohou mluvit sami za sebe ... Pokud nemohu zachránit svou vlastní rodinu, zachraňme ostatní,“ řekla Tima Kurdi a vyzvala lidi, aby psali politikům, aby prosazovali akce. „Nemůžeme zavřít oči, otočit se zády a odejít od nich. Lidé jsou lidé bez ohledu na to, odkud pocházíme,“ dodala.

Německo už souhlasilo, že k sobě vezme 1 553 migrantů, kteří zůstali na řeckých ostrovech, ale aktivistka Sonya Bobrik ze skupiny Seebruecke říká „My máme místo. Můžeme vzít mnohem více lidí.“

Jiný demonstrant, Oliver Bock, si to představuje také velice zajímavě: „Považuji to za nepřijatelné, že žijeme v jedné z nejbohatších částí světa a jsme vystrašeni z 15 tisíc lidí a vede se tu nekonečná diskuse o tom, kdo jim má pomoct.“

Navzdory hlubokému rozdělení mezi členy Unie navrhne Evropská komise nové řešení migrace. Bloku se nepodařilo shodnout na společné azylové politice pět let poté, co německá kancléřka Merkelová vpustila do Německa téměř 1,5 milionu migrantů.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer řekl týdeníku Bild, že má velká očekávání. „Očekávám, že Evropská komise přijde s pevným návrhem, který odstraní všechny zastávky, abychom do konce roku měli politickou dohodu o evropské azylové politice.“

Dodal, že očekává, že letos do Německa nepřijde více než 100 000 migrantů. Toto číslo se mu zřejmě zdá přijatelné.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

21:55 Agáta Hanychová ostře vystoupila: Noste roušku, dodržujte opatření. A ty VIP matky, co se hroutí, že si nemůžou dojít na řasy. Bože!

Na lidi, kteří nedodržují vládní opatření v boji proti koronaviru, apeluje na instagramu bývalá mode…