Marie Benešová ujišťuje: Nikdo nebude záludně vyhozen, premiér Babiš nezávislou justici ctí

04.05.2019 12:38

Staronová ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Marie Benešová, která resort řídila již v čase úřednické vlády prezidenta Miloše Zemana vedené Jiřím Rusnokem, v rozhovoru pro deník Právo prozradila, co má teď v plánu. Mají se státní zástupci bát?

Marie Benešová ujišťuje: Nikdo nebude záludně vyhozen, premiér Babiš nezávislou justici ctí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Obhájkyně Marie Benešová
reklama

V pondělí vyrazily do ulic přibližně stovky českých a moravských měst desítky tisíc lidí, aby dali najevo, že si Marii Benešovou nepřejí v křesle ministryně spravedlnosti. Mají totiž obavy, že může zkusit pomoct předsedovi Andreji Babišovi (ANO) v jeho trestním stíhání. Benešová tyto obavy opakovaně odmítala jako neopodstatněné. 

Nejednou zopakovala, že vždy zastávala zásadu „padni, komu padni“. Do obvinění premiéra Andreje Babiše by mohla zasáhnout jen nepřímo, např. výměnou nejvyššího státního zástupce. Současný nejvyšší státní zástupce se ale podle Benešové nemusí bát. Ministryně prý sice přemýšlí jistá nová pravidla, ale napětí, které kolem ní dnes panuje, je údajně zbytečné.

„Zbytečné napětí, protože se nic neděje, nikdo není ohrožen a nikdo nebude záludně vyhozen. Jen tady nastavujeme nějaká nová pravidla a přemýšlíme o dlouhodobé strategii,“ zdůraznila s tím, ž Babiš ctí nezávislou justici. „Žádné zadání tady není. Premiér justici ctí a v žádném případě by takové přání ani nevyslovil. Nevím, proč to napětí je. Řekla bych, že je cílené, že někdo takto chce asi působit, ale já tady skutečně žádné záludnosti nepřipravuju,“ pokračovala.  

Jediné, co si podle Benešové Babiš přeje, je, aby justice fungovala ve prospěch českých občanů, aby lidé měli v justici důvěru. A také si prý přeje, aby se trochu pohnulo s bojem proti korupci. Žádné větší zadání prý nedostala, Má především ctít programové prohlášení vlády.

Uvažuje sice o reformě státních zastupitelství a soudní soustavy, ale to je běh na dlouhou trať, který ona možná nějak zahájí, ale rozhodně ho nestihne dokončit. Není tedy pravda, že se snaží vyhodit pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, jak naznačují některá média.

Kdyby si to snad někteří politici přáli, a Benešová prý žádná taková přání neslyšela, stejně by je moc neposlouchala. „Nikdy jsem ty politiky tak moc neposlouchala,“ poznamenala se smíchem.

Pondělní demonstraci proti Babišovi a proti své osobě si vysvětluje po svém. „Určitě ano, protože teď se tady jede takový mediální program proti prezidentovi a proti premiérovi, přitom byli řádně zvoleni demokratickou volbou, a někdo to prostě nechce uznat. A protože pracuju pro oba (Benešová je zároveň v Zemanově poradním týmu, pozn. red.) a oba uznávám, tak jsem také předmětem nenávisti. Ale to je v současné době třeba i můj soused v Kladně Jarda Jágr. Stačilo pár fotek z Číny a má to taky,“ podotkla.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Prozradila také, že na obviněného premiéra Andreje Babiše hledí jako na nevinného a zůstane u toho do té doby, dokud Babiš nebude odsouzen, k čemuž vůbec dojít nemusí. Jako advokátka hájila i občany, kteří od soudu odešli zcela očištěni. Odešli jako svobodní lidé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tuc, tuc, fet a chlast. V centru Prahy proběhne technoparty. Až uslyšíte, kde to bude, padnete. Nevěřili nám to ani poslanci

4:43 Tuc, tuc, fet a chlast. V centru Prahy proběhne technoparty. Až uslyšíte, kde to bude, padnete. Nevěřili nám to ani poslanci

Klementinum, bývalá jezuitská kolej, rozlehlý komplex barokních budov nedaleko Karlova mostu na Star…