Marksová zuří: EU se chová k zemím Viesgrádu přezíravě. A výroky německého ministra? Skandál

23.09.2015 22:10

V Deníku Referendum vyšel velký rozhovor s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou (ČSSD). Mluvila o novele zákona o hmotné nouzi, o migrační krizi i o Evropské unii a dopadech hlasování, které se podle všeho vůbec nemělo konat.

Marksová zuří: EU se chová k zemím Viesgrádu přezíravě. A výroky německého ministra? Skandál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Marksová se v nově připravované novele zákona o hmotné nouzi snaží dosáhnout jedné důležité věci. „Hlavním účelem je zabránit stěhování sociálně nejslabších sem a tam po republice za účelem na nich zbohatnout,“ vysvětluje podstatu návrhu Marksová a podotýká, že na připravě novely spolupracuje s obcemi.

Mluvila i o zvyšování minimální mzdy, kdy po dohodě se zaměstnavateli plánuje mzdu zvyšovat o 700 korun ročně, pokud všechno půjde, jak má. Chce tak bojovat s levnou cenou práce v České republice, za kterou podle ní stojí hlavně „velmi zneužitelný institut dohody o provedení práce“ a pracovní agentury, jejichž pravomoci by měla omezit novela zákona. Marksová chce dosáhnout toho, „aby byly opravdu tím, co bylo původně zamýšleno: že vyhledávají lidi a dejme tomu dočasně jim přidělují práci, ale aby z nich nedělaly otroky, což se tu dělo doposud“.

Problém s institucí DPP pak podle Marksové spočívá v tom, že „se z toho neodvádí žádné pojištění“, a lidé pak nemají nárok na benefity, i přestože vlastně pracují „na plný úvazek“. V tomto případě si chce Marksová vzít příklad ze Slovenska, které DPP velmi omezilo. Bude mít však problém svoji novelu prosadit u zaměstnavatelů.

První věc, která Marksové vadí na přístupu EU k zemím Visegrádské čtyřky, je „přezíravý postoj“ nejen ve věcech uprchlické krize. „Situace u nás je historicky jiná, nejsme multikulturní země; lidé jsou v obrovské panice. Musíme držet nějakou hranu, nemůžeme jednat tak, aby tady příště vyhrál nějaký Okamura,“ vysvětluje Marksová vady politiky EU.

Zároveň si myslí, že ač v Řecku opět vyhrála volby levicová Syriza, evropská politika obecně tíhne spíše doprava. Proto také podle ní nemají britští labouristé šanci na úspěch ve volbách, jelikož nový předseda Jeremy Corbyn je až příliš levicový.

A následně navrhuje, jak by podle ní vypadal lepší přístup EU k celé krizi. „Kdyby rovnou vedení EU řeklo: Ano, máme tolik a tolik uprchlíků, kapacita Evropy je taková a taková, zabezpečujeme hranice a dáme pomoc do táborů, protože nelze přijímat donekonečna,“ bylo by to podle ní mnohem lepší, to se však nestalo. „Musíme mluvit i o zabezpečení, protože celou Afriku sem asi nevstřebáme a bohužel Visegrád je jediný, kdo tam tyto věci říká.“

Vadí jí také, že jde o dohodu o nás bez nás. „Oni se nás ptali dopředu, než řekli svoje výroky? Neptali. Chovají se přezíravě, neptají se nás. To, že německý ministr je schopný vyslovit, že by nám omezili evropské fondy, které se tak dlouho vyjednávaly, považuji za skandální.“

Nakonec vyjadřuje rozmrzelost nad EU jako celkem. „Vždycky jsem byla pro EU, ale nejsem schopná obhájit ani sama před sebou, že s námi nic nekonzultovali a rovnou nás, východní země, stavějí před hotovou věc,“ říká Marksová a dodává, že neví, jak obhájit to, že jsme v EU.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …