Martin Hekrdla totálně ztrhal profesora Putnu. Ten si to nenechal líbit a…

19.08.2016 20:44

Profesor Martin C. Putna před pár dny vyzval politiky, aby konečně naši zemi zbavili prezidenta Miloše Zemana a začali ho soudit za vlastizradu. Nejen těmito slovy zvedl ze židle komentátora Martina Hekrdlu, který na profesorovi nenechal nit suchou. Jenže tím to nekončí. Martin C. Putna se znovu ozývá.

Martin Hekrdla totálně ztrhal profesora Putnu. Ten si to nenechal líbit a…
Foto: Daniela Černá
Popisek: Historik Martin C. Putna
reklama

Minulý víkend bylo na rozhlasových vlnách živo. Profesor Martin C. Putna vyzval politiky, aby začali jednat a obvinili prezidenta Miloše Zemana z vlastizrady. Tím však neskončil. Dnešní dny přirovnal ke 30. letům dvacátého století, kdy se k moci drali diktátoři jako Hitler a lidé znudění demokracií jim naslouchali. Tato slova zvedla ze židle komentátora Martina Hekrdlu, který v reakci na Putnu poukázal na ekonomické obtíže provázející velkou hospodářskou krizi. To, že Putna tuto ekonomickou situaci nezohlednil, prý jen dokazuje, jak jsou někteří intelektuálové odtržení od reality.

Možná i proto „obyčejní lidé“ neposlouchají své vzdělané „elity“, na což si Putna také postěžoval. Kdyby lidé elitám naslouchali, pochopili by, že Rusko je agresor, který Ukrajině ukradl kus země, pročež je třeba mít se před vládci Kremlu na pozoru, právě ti o tomto uloupení rozhodli. Putna k tomu ještě dodal, že jako vzdělaný člověk nemusí brát v potaz názory, které nejsou relevantní, čímž Hekrdlu znovu rozpálil doběla. „Zaslepená putnoidní kavárna není jen jiná slepá ulička, ale i další – a nemalá – hrozba svobodě,“ napsal k tomu komentátor.

Jsem přesvědčen, že potřebujeme vzájemnou vstřícnost

Martin C. Putna sepsal odpověď na serveru A2larm.cz. „Nemyslím si, že je seriózním postupem, pokud Martin Hekrdla ve svém článku Kavárna versus lid zkonstruoval obraz mého myšlení z fragmentárních odpovědí na manipulativní otázky Barbory Tachecí. Kdo by měl zájem seznámit se s tím, co si opravdu myslím o demokracii, levici, pravici či fašismu, má k dispozici řadu souvislejších textů, jako například esej Svatý Václave, vyžeň fašisty, dále diskusi o Rusku v časopise Tvar anebo kapitoly Katolíci a pravice a Katolíci a levice v knize Česká katolická literatura 1918–1945 z roku 2010!,“ napsal profesor.

Podotýká, že v eseji Svatý Václave poukazuje na frustraci, kterou v lidech vyvolala velká hospodářská krize, takže není pravda, že tento faktor přehlíží, jak tvrdí Martin Hekrdla. Nejde však prý ani tak o to se dohadovat a dále štěpit. Putna považuje za důležité hledat společné body pravice, „havlovského či spíše čapkovského středu“ a levice. Stejně tak je třeba hledat, co spojuje umírněné křesťany a umírněné islamisty.

„Jsem přesvědčen, že potřebujeme vzájemnou vstřícnost a ochotu překonávat nebo aspoň dávat do závorky mnohé názorové rozdíly. Jinak nás hnědá vlna smete všechny. Na překrucování mých názorů v prokremelském bulvárním tisku typu ParlamentníchListů.cz zásadně neodpovídám. Naopak s A2larmem někdy souhlasím a někdy nesouhlasím, ale pravidelně ho čtu, neboť ho pokládám za seriózní platformu levicového myšlení. Nejen kvůli sobě, ale i kvůli A2larmu tímto odpovídám na článek Martina Hekrdly,“ doplnil literární historik.

Celý text ZDE

Martin Hekrdla si tuto odpověď přečetl a na sociální síti Facebook a smírně k ní dopsal: „Tak jo, já to beru. Zbytek ať řeší čtenáři, eventuálně třetí psavé osoby.“

Odeslaný screenshot obrázek

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

15:22 Minář? Ne, Dan Landa! padlo. A scéna, jak zpěvák utřel ČT

„Větší šanci na přetáhnutí voličů ANO a SPD mají aktivity Dana Landy než Mikuláš Minář z chvilek,“ z…