Martu Semelovou budou u soudu popotahovat za Horákovou

01.04.2014 15:52

Brněnské státní zastupitelství hodlá stíhat poslankyni KSČM Martu Semelovou za její výroky ve vysílání veřejnoprávní České televize. Popírat zločiny komunismu totiž zákon zapovídá, stejně jako v případě zločinů nacistického režimu.

Martu Semelovou budou u soudu popotahovat za Horákovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marta Semelová
reklama

Brněnské státní zastupitelství tak v krátké době řeší druhou závažnou kauzu, která může ovlivnit chápání svobody slova a postihování některých výroků v celé naší republice. Právě brněnští žalobci totiž nedávno podali obžalobu ve věci vydání knihy projevů Adolfa Hitlera a nyní rozhodli o zahájení trestního řízení v kauze komunistické poslankyně Marty Semelové. S odvoláním na server Novinky.cz o tom píše zpravodajství iDnes.cz.

Poslankyně Semelová v pořadu veřejnoprávní televize Hyde park (názvem se odvolávající na londýnský park, kde každý může volně řečnit) zpochybňovala vynucení přiznání Milady Horákové před soudem. Dále odmítla invazi vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 do tehdejšího Československa označit za okupaci.

„Ukáže se, kde jsou mantinely svobody slova v této části politického spektra. Zatímco popírání holokaustu jako nezákonné jasně vymezily soudní judikatury, za popírání komunistických zločinů až dosud nikdo odsouzen nebyl,“ cituje portál zhodnocení známého politologa Miroslava Mareše.

Státní zástupce poslankyni Semelovou viní z „popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy či propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka“. Ta se k situaci nechce vyjadřovat. „Nezlobte se, nebudu to komentovat,“ řekla v pondělí poslankyně.

Vyšetřovatelé si političku pozvou k výslechu. S jejím případným stíháním bude muset ovšem souhlasit Poslanecká sněmovna. Marta Semelová je nyní pod ochranou poslanecké imunity a proto je bez souhlasu kolegů za svá slova nepostižitelná, i kdyby jimi překročila zákon.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle vyjde! Šlachta a Přísaha: Protřelý hlas promluvil. A bublá Nečas

8:17 Tohle vyjde! Šlachta a Přísaha: Protřelý hlas promluvil. A bublá Nečas

Někdejší šéf dnes již neexistujícího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) oznámil, že…