Marže prodejců pohonných hmot mírně klesly

15.05.2022 13:27

V Česku v dubnu klesly marže prodejců pohonných hmot, jsou ale stále vyšší než před ruskou invazi na Ukrajinu na konci února. Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS podle serveru Novinky.cz hodnotí aktuální úroveň marží jako přijatelnou.

Marže prodejců pohonných hmot mírně klesly
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nafta, ilustrační foto.

Marže činila v dubnu podle Ministerstva financí (MF) průměrně 4,25 Kč na litr nafty a 3,79 Kč na litr benzinu. Oproti únoru jsou marže přes dubnový pokles stále vyšší o 1,22 Kč na litr u nafty a 1,50 Kč v případě benzinu.

  • Původní text ZDE

V únoru činila průměrná marže u litru nafty 3,03 Kč a v březnu byla 4,90 Kč. U litru benzinu ve druhém měsíci roku dosahovala 2,29 Kč a o měsíc později 4,38 Kč. V dubnu tedy marže podle MF meziměsíčně poklesly o 65 haléřů u dieselu a o 59 haléřů u Naturalu 95.

„Je zřejmé, že naše slovní intervence a připravenost ministerstva zavést v případě ne­uspokojivého stavu regulaci marží funguje. Sledované marže u nafty a benzinu od začátku naší kontroly významně poklesly. Aktuálně se drží na přijatelné úrovni,“ tvrdí Stanjura. Dodal, že s monitoringem cen benzinu a nafty bude stát pokračovat až do konce září.

Konečné ceny na pumpách pro motoristy klesly v dubnu jen velmi mírně a nyní už zase rostou. „K růstu cen na čerpacích stanicích přispívá i zvýšená poptávka motoristů. Čekám další mírný nárůst cen paliv, které by se měly dostat na nejvyšší úrovně od začátku dubna,“ uvedl analytik XTB Jiří Tyleček.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A už jede zděšení: Italové zvolili, jak neměli. Dopady i v Česku

7:41 A už jede zděšení: Italové zvolili, jak neměli. Dopady i v Česku

V Itálii se rýsuje pravicová vláda. Bratři Itálie budou zřejmě vítězem voleb a spolu s dalšími pravi…