Máte cukrovku? Moderní léky vám kvůli škrtům nedáme, vzkazují lékaři

27.02.2012 11:57

Lékaři varují, že kvůli úsporám zdravotních pojišťoven asi nebudou moci nasazovat moderní léky nově zjištěným diabetikům. Ročně je nemoc odhalena u 50 tisíc Češek a Čechů, celkem se s ní v ČR léčí 800 tisíc lidí, dalších možná 250 tisíc o své nemoci neví. Problém podle lékařů je s novými léky, které udrží pacienty v dobrém stavu, takže nemusejí brát inzulin.

Máte cukrovku? Moderní léky vám kvůli škrtům nedáme, vzkazují lékaři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto
reklama

Podle prezidenta diabetologické asociace profesora Milana Kvapila je včasné zahájení léčby pro diabetiky klíčové, jinak nemoc rychleji postupuje a zvyšuje riziko mrtvice. Cukrovka poškozuje cévy zásobující sítnici, je nejčastější příčinou slepoty v dospělosti. Poškozuje cévy v ledvinách, 60 procent lidí na umělé ledvině má cukrovku. Je druhou nejčastější příčinou amputace.

Neléčený pacient ztrácí schopnost pracovat, zatímco při správné léčbě může dlouhodobě žít prakticky bez komplikací. Roční léčba cukrovky a jejích komplikací stojí pojišťovny pro jednoho pacienta 25 852 korun, za rok je to pro celou ČR 20 miliard.

Jedinou správnou cestou je prevence

"Náklady na léčbu cukrovky tvoří téměř deset procent celkových nákladů na zdravotní péči, přitom většina jich jde na léčbu komplikací," řekl novinářům ředitel Institutu pro zdravotní ekonomiku Tomáš Doležal. Podle něj nedosahuje téměř polovina léčených diabetiků stavu, kdy je hladina cukru v krvi normální. Následné komplikace pak léčbu prodražují.

Jedinou cestou, jak dostat cukrovku ekonomicky pod kontrolu, je podle Doležala investovat do léčby v časných stadiích, a tím zabránit dlouhodobým komplikacím. "Pokud budeme šetřit na prevenci, časné diagnostice a léčbě diabetu, nebude za 15 až 20 let možné tuto diagnózu z prostředků solidárního zdravotního pojištění zaplatit," varoval.

Profesor Kvapil, který vede interní kliniku ve Fakultní nemocnici Motol, uvedl, že nyní se vyvíjejí takové léky, které jsou přinejmenším stejně účinné jako dosavadní přípravky a jsou i mnohem bezpečnější.

"Příkladem mohou být léky založené na inkretinech. Jsou velmi účinné, pacienti nepřibírají, léky výrazně snižují riziko náhlého poklesu hladiny cukru v krvi. Nejnovější údaje naznačují i to, že snižují riziko cévních komplikací," uvedl profesor. Podle něj by právě tyto léky měly být upřednostňovány v léčbě diabetiků druhého typu, tedy těch, kteří se k nemoci "dopracovali" nezdravým životním stylem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…