Matěj „Žít Brno“ Hollan: Buzerace na ulicích nedává smysl. Veřejná bezpečnost. Nedivte se, že lidi jedou odboj

04.04.2021 11:16 | Zprávy

Aktivistovi a někdejší brněnskému radnímu Matějovi Hollanovi došla trpělivost s vládními opatřeními proti šíření koronaviru – pokládá je za nesmyslná. Například nošení roušek venku na ulici je podle jeho slov strategie, která v důsledku stojí spoustu životů. Kritizuje i zbytečnou „buzeraci“ ze strany policie, kterou dnes má spíše za „Veřejnou bezpečnost“. „Není divu, že lidé reagují odbojem, pamatují komunismus, mají vlastní hlavu,“ vzkazuje Hollan, podle nějž by vláda měla být efektivnější, raději se zaměřit na respirátory uvnitř budov a na testování. To je v porovnání s našimi zahraničními sousedy až směšné.

Matěj „Žít Brno“ Hollan: Buzerace na ulicích nedává smysl. Veřejná bezpečnost. Nedivte se, že lidi jedou odboj
Foto: David Daniel
Popisek: Bývalý náměstek brněnského primátora Matěj Hollan

Nošení roušek venku je podle Hollan velký přešlap vedle. „Státní aparát dělá děsnou chybu, když se zaměřuje na vymáhání roušek venku, protože venku se covid v porovnání s vnitřním prostředím šíří dle dostupných vědeckých studií minimálně. Diskutujeme o tom, jestli je to 4, 8 nebo 10 procent, ale oproti potřebě řešit těch zbylých 90 % je to zanedbatelné,“ zmiňuje v číslech.

„Tím, že se tak umanutě soustředíme na to, co má minimální vlivy, a ignorujeme těch 90 %, tak je naše činnost kontraproduktivní,“ upozorňuje Hollan a dodává: „Vyžadovat roušky venku je strategie, která v důsledku stojí spoustu životů.“

„Roušky na prázdné ulici žádný smysl nedávají. Všechny vědecké studie ukazují, že venku se šíří koronavirus ve dvou případech – když na sebe lidi mluví (šíří se) kapénkami a když je opravdu velká koncentrace lidí (šíří se) skrz aerosol,“ opakuje Hollan.

Podělil se o své vlastní zkušenosti, o které svá tvrzení rovněž opírá: „Stavoval jsem se v Praze za jedním kamarádem, kterého jsem dlouho neviděl. Rok se izoloval, chodil nakupovat jen to nejnutnější, neznal jsem nikoho poctivějšího. Po roce mě poprosil, jestli bysme nezašli na pivo. Prolezli jsme jich ten večer několik. Vrátili se nad ránem zakouření, protože když už to vlastně oficiálně být nemůže, tak proč by štamgasti dodržovali další zákazy,“ uvádí příklad.

Za poslední dobu zažil hodně podobných pracovních i přátelských setkání. „Těch, na kterých byly ve vnitřním prostředí roušky/respirátory, bylo fakt minimum,“ pokračuje Hollan. Je podle něj zbytečné očekávat, že naše společnost změní v tomto případě postoj a že nařízení začne respektovat. „Naše společnost má nějakou mentalitu, nějakou historickou zkušenost a prostě, ať chceme nebo ne, tak se k zákazům a k nařízením, která navíc nedávají smysl, stavíme velmi rezervovaně,“ dodává.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

20:30 VIDEO se šíří: Kokain, nebo kapesníček? Novináři vpadli do kabiny, Macron cosi schoval

Na sociálních sítích se šíří video lídrů Francie, Německa a Velké Británie, které vzbudilo spekulace…