Polská vláda konzervativní strany Právo a spravedlnost před několika týdny přikročila k reformě polské justice. Tato reforma se mimo jiné dotkne i polského Nejvyššího soudu. Ministr spravedlnosti by napříště měl mít mnohem větší vliv na to, kdo bude v tomto orgánu soudcem. Evropská komise a některé státy EU vyjádřily nad touto reformou justice znepokojení. Kritici tvrdí, že reforma podkopává vzájemnou nezávislost tří základních pilířů státu – moci zákonodárné, výkonné a soudní.
Polská vláda kritiku své reformy opakovaně odmítla a dočkala se zastání v Maďarsku u tamního premiéra Viktora Orbána.
„Legislativní opatření, jehož primárním cílem je reformovat soudní systém, je v souladu s evropskými standardy,“ sdělilo polské ministerstvo zahraničí Evropské komisi. Ta dala vládě Práva a spravedlnosti čas, aby se ke kritice od evropských orgánů vyjádřila a případně zahájila proces nápravy ustanovení, která jsou z hlediska EU v rozporu s principy právního státu. Polské ministerstvo zahraničí tedy v pondělí dalo najevo, že žádná náprava nebude, protože není co napravovat. Informoval o tom server deníku Gazeta Wyborcza.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp