Mezi lidmi je to půl napůl pro Ukrajinu i separatisty. A hlavně už chtějí klid. Divadlo hraje komedie, hlásí český reportér z Mariupolu, kde jsou slyšet výbuchy

21.04.2015 8:12

Reportér pro Aktuálně.cz Martin Novák napsal článek o současné situaci v ukrajinském přístavním městě Mariupol. Dle Nováka je tam situace stále napjatá a v okolí města dochází ke střetům ukrajinské armády a separatistů. Sympatie lidí k oběma stranám jsou ve městě dle tamní šéfredaktorky internetových novin rozděleny napůl, polovina obyvatel města prý podporuje Ukrajinu a ta druhá polovina naopak proruské separatisty.

Mezi lidmi je to půl napůl pro Ukrajinu i separatisty. A hlavně už chtějí klid. Divadlo hraje komedie, hlásí český reportér z Mariupolu, kde jsou slyšet výbuchy
Foto: repro youtube.com, tan
Popisek: Ukrajina

Dle Nováka se bojuje i nadále a válčící strany neberou ohled na dojednané příměří z Minsku. Rakety Grad prý létají v okolí města a nezřídka dopadají i na domy civilního obyvatelstva, to se prý již nemůže dočkat léta, vzhledem k vymláceným oknům a poškozeným domům, takže se mnozí stávají obětí zimy. I přesto se podle Aktuálně místní obyvatelstvo v okolí města Mariupol nehodlá odstěhovat a opustit tak své domovy.

Šéfredaktorka místních internetových novin Viktoria Tereščenková dle Aktuálně tvrdí, že na zbraně si již lidé zvykli. „Zbraně se bohužel staly součástí našich životů. Například když jdou vojáci do nočních klubů, odkládají si samopaly do šatny a šatnářka jim na ně vydává žetony s čísly, aby si zbraně při odchodu odnesli,“ řekla Tereščenková pro Aktuálně.

Celý text zde

Podle Nováka je v Mariupolu v poslední době u obyvatel populární divadlo, zejména komedie, které prý dokáží u lidí odreagovat fakt, že venku probíhají boje. „Lidé se snaží ulevit si od stresu a strachu, proto neuvažujeme v žádném případě o přerušení provozu a budeme hrát, dokud to půjde,“ řekl místní divadelní herec Sergej Zabogonskij.

Rozdělené obyvatelstvo v Mariupolu na podporovatele Ukrajiny a podporovatele proruských separatistů má prý však společnou touhu po míru. „Lidé už jsou dost unavení neustálými spekulacemi a zvěstmi o tom, co se blíží, Chtějí hlavně klid. A jistotu, že zítra bude normální den,“ řekl Aktuálně Zabogonskij. To je určitě spojené i s ekonomickým propadem města, které se potýká s problémy, jelikož místní obří huť Azovstal funguje jen v omezeném provozu. Dle reportéra pro Aktuálně Martina Nováka pracuje pro Azovstal desetina obyvatel Mariupolu. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ste

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…