V úvodu Kocáb odpovídal na to, zda mu nebyla vyčítána kolaborace s režimem, že se scházel s jejich představiteli a jednal s nimi. „Jako rocker bych řekl, že s komunisty se nejedná. Ale tehdy jsem se zamotal do tak vysoké politiky, že mi to nedalo. Protože pokud chcete docílit změny, musíte jednat s protistranou. Bral jsem je jako zástupce nějaké moci, kterou chceme svrhnout a ani jsme se tímto cílem netajili.“
Načež následovala slavná ukázka z videa, kdy v přímém přenosu v červnu 1989 na festivalu Děčínská kotva pronesl tu nyní již slavnou větu: „Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží... měli bychom se zasadit o navrácení ztracených občanských práv a svobod.“ A dodal, že tehdy se přetahoval o mikrofon s moderátorem akce Janem Pokorným... ten nyní je ředitelem zpravodajství ČT. Ale prý si to během revoluce vyříkali.
Poté, co tento vzkaz slyšely statisíce lidí v Československu, kteří byli zrovna u televizorů, tak věděl, že už musí do toho jít naplno. S Michalem Horáčkem už během jara 1989 založili občanskou iniciativu MOST, které patřila významná část Rozstřelu. MOST si dal za cíl zprostředkovat jednání mezi komunistickou mocí a představiteli nezávislých sdružení.
Ve vysílání přiznal, že při psaní knihy měl problém s tím, jak mu některé události již časově splývaly. Pomohly mu k tomu záznamy jednání a schůzek, které se nahrávaly na magnetofon, avšak ty má až od založení Občanského fóra, do té doby, do založení OF, nahrávky neměl, ale pak mu pomohl archiv fotografií ČTK, kde pod každou fotkou bylo datum, z kterého dne je ta či ona fotka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle