Michal Hašek po Sobotkově rezignaci: Politika je tvrdé řemeslo. Já bych o tom mohl vyprávět...

14.06.2017 22:59

Ve středu večer usedli před kamery Petr Dolínek (ČSSD), bývalý hejtmani Jihomoravského a Jihočeského kraje Michal Hašek (ČSSD) a Jiří Zimola (ČSSD) a doyen poslanců strany Zdeněk Jičínský (ČSSD). Dolínek konstatoval, že Sobotka je premiérem už tři a půl roku a podepisuje se to na něm. Hašek dodal, že politika je tvrdé řemeslo. Sám by prý o tom mohl leccos vyprávět.

Michal Hašek po Sobotkově rezignaci: Politika je tvrdé řemeslo. Já bych o tom mohl vyprávět...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Místopředseda ČSSD Petr Dolínek v úvodu středečních Událostí, komentářů poděkoval Bohuslavu Sobotkovi za práci. Přidal však jedno „ale“. „Musíme korektně říct, že je to premiér, který vládne celé volební období, a to se samozřejmě podepíše i na tom člověku, že on nemůže ty všechny věci dělat stoprocentně dobře,“ uvedl Dolínek.

Sobotka prý udělal maximum jako premiér, ale už mu nestačila energie k tomu, aby oslovil voliče pro příští volební období. Milan Chovanec teď jako statutární místopředseda povede stranu a Lubomír Zaorálek jako volební lídr předestře své priority na sobotní programové konferenci. Podle Dolínka se prý grémium strany shodlo na tom, že strana od teď musí táhnout za jeden provaz. Volebním lídrem bude Lubomír Zaorálek a úkolem všech sociálních demokratů je postavit se za Zaorálka.

Když se dostal ke slovu Michal Hašek, konstatoval, že musí ocenit to, co Bohuslav Sobotka pro Českou republiku udělal. „Pro mě z pohledu krajů byl Sobotkův kabinet kabinetem, který naslouchal krajům a pomáhal řešit skutečné problémy lidí,“ uvedl Hašek.

Sobotka je podle Haška člověkem z masa a kostí stejně jako jiní politici a každý člověk dělá někdy dobré kroky a někdy dělá chyby. „Mně je líto, že těch 90 procent splněného programu ČSSD se nepodařilo těm voličům prodat. Politika je také o marketingu a ten mají jiné strany lepší. My jsme se soustředili víc na správu země,“ posteskl si Hašek.

„Politika je namnoze iracionální. Vy můžete splnit třeba 100 procent svého programu, ale pokud o tom nepřesvědčíte voliče, oni prostě budou volit někoho jiného. Politika je tvrdé řemeslo, já bych o tom mohl vyprávět, ale nejsem tady, abych tady plakal,“ pokračoval.

Host respektuje rozhodnutí vedení strany. Teď je na Milanu Chovancovi a Lubomíru Zaorálkovi, aby znovu pozvedli důvěryhodnost sociální demokracie. ČSSD musí přilákat zpět voliče. „Můj názor je takový, že Bohuslav Sobotka udělal jeden z nejodvážnějších kroků ve své politické kariéře... Ten souboj teď nebude o to, jaké funkce bude mít ČSSD po volbách. Možná žádné. Ale my musíme zabojovat o to, aby přežila značka ČSSD,“ zdůraznil Hašek.

K situaci v ČSSD se vyjádřili také politolog Lukáš Jelínek, který dlouhodobě sleduje dění v sociální demokracii přímo z Lidového domu, a komentátor Bohumil Pečinka. Bohuslav Sobotka, Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek odmítli, že stranu povede triumvirát. Sobotka jasně podle Pečinky řekl, že nejsilnějším mužem ve straně je teď Zaorálek. Chovanec je tu teď od toho, aby sjednotil ČSSD jako sílu stojící pevně za Zaorálkem. 

„Je to výborné rozhodnutí, které přichází strašně pozdě,“ zhodnotil situaci Pečinka. Výměna lídra prý měla nastat už po krajských volbách v roce 2016, kdy bylo víc času se stranou něco udělat. „Já doufám, že si Lubomír Zaorálek vyjednal také nějaké mimořádné kompetence, třeba že bude moct zasahovat do kandidátek,“ pokračoval komentátor. S ČSSD to teď vypadá tak špatně, že je čas sahat i k nestandardním řešením. Pokud se bude strana i nadále držet při zemi, získá navíc možná tři až pět procent, ale to nebude stačit k tomu, aby ČSSD byla vážným konkurentem Andreje Babiše (ČSSD).

Ale po podzimních volbách přijde velmi pravděpodobně mimořádný sjezd strany, na kterém podle Pečinky dojde k novému měření sil.

Lukáš Jelínek dal Pečinkovi v zásadě za pravdu. Strana se pokusila udělat alespoň něco, a zda to pomůže, se ukáže až po volbách. Jelínek si půjčil citát prezidenta Miloše Zemana, že je lepší zapálit svíčku, než jen proklínat tmu.

Pánové se shodli na tom, že Sobotka doplatil na to, že vládne právě s Babišem. Hnutí ANO totiž nemá jasný program a postupně přebírá ČSSD voliče. Sociální demokraté tomu nedokázali čelit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na shledanou, mutti Merkel. Německo se loučí s legendární kancléřkou

6:11 Na shledanou, mutti Merkel. Německo se loučí s legendární kancléřkou

S konzervativní kancléřkou Angelou Merkelovou, která byla v čele Německa šestnáct let, se ve čtvrtek…