Michálek je spíše provokatér a sbírá kompro, brání se Nečas

16.12.2010 6:29 dop.

Podle šéfa vlády Petra Nečase (ODS) nešlo na e-mail od Libora Michálka v souvislosti s kauzou na SFŽP reagovat jinak než posláním na policii. Vinu tak premiér necítí.

Michálek je spíše provokatér a sbírá kompro, brání se Nečas

Premiér Petr Nečas (ODS) podle deníku Mladá fronta Dnes věděl o korupčním podezření na Státním fondu životního prostředí už dříve, než na něj reportéři tohoto deníku upozornili.

I poté, co přijal rezignaci ministra pro životní prostředí Pavla Drobila (ODS), se ho ale stále ještě zastává.

Související:

V jakém světě žijete, ptal se Drobil Veselovského
Hašek: Nečas by měl skončit. Je to největší skandál od roku 1989
Michálek kontaktoval Nečase. Ve čtvrtek víc, prozradil šéfredaktor
Jede v tom i Nečas, říká Pecina o kauze Drobil
PROFIL Pavla Drobila Hubil kůrovce i ekologisty. Ale jen chvíli

Michálek konal už v říjnu

Už 13. října totiž prý poslal Libor Michálek, jenž na korupční nabídky upozornil a také pořídil jejich nahrávky, šéfce premiérova kabinetu Janě Nagyové e-mail. V něm žádal o  schůzku s premiérem a nasazení agentů, kteří by zajistili důkazy o korupci. 

"Prosím o sjednání schůzky s panem premiérem, (...) a to ve věci součinnosti BIS při zajištění důkazů o korupci ze strany jednoho ze zaměstnanců Státního fondu životního prostředí," napsal v říjnu Michálek. Premiér však na jeho výzvu nereagoval.

Reakce politiků ODS:

Politici ODS v transu. Situace není jasná, musí se to prošetřit
Langer zatažen do kauzy Drobil. Uff, já už nemám sílu, reaguje

Nečas volá Drobilovi

"Po přečtení e-mailu jsem zavolal Pavlu Drobilovi a řekl mu, ať pošle pana Michálka ihned na policii. Jinak případy korupce nelze řešit. Já sám bych Michálkovi nemohl poradit nic jiného," vysvětlil ve středu Nečas údajný důvod, proč se s Michálkem nesešel.

Nečas v rozhovoru pro deník tvrdí, že nemohl jednat jinak, není žádná ohlašovna. "Přece nemůžu posuzovat ze své pozice, jestli ty informace jsou pravdivé. Bude mi vykládat o lidech, které neznám? Nejsem ohlašovna," zlobil se ve středu Nečas s tím, že nedisponuje osobní policií.

Nečas odmítl i interpretaci, že se na nahrávce Drobil snaží Michálka přesvědčit, že má důkazy zničit. Za to mu pak nabídl funkci náměstka. Zdůrazňuje naopak větu o tom, že pokud má Michálek důkazy o trestněprávním jednání, má s tím jít na policii. "Drobilova klíčová věta je: Pokud máte informace a jste přesvědčen, že došlo k něčemu nezákonnému, obraťte se na policii," zdůraznil Nečas.

Spíše provokatér, co sbírá kompro

Podle premiéra a šéfa ODS Michálek svým postupem naopak zmařil vyšetřování. "Pan Michálek, spíše než jako člověk, který chce odhalit nějaké nekalosti, v mnoha ohledech vystupuje jako provokatér, který má nasbírat nějaké kompro a možná i kompro na předsedu vlády," míní Nečas.

Kvůli údajné korupční kauze v souvislosti se Státním fondem životního prostředí oznámil šéf resortu Pavel Drobil rezignaci ve středu. Aféra vyvolala vlnu nevole i u opozice, která uvažuje o tom, že vyvolá hlasování o nedůvěře vládě.

Věci veřejné již ve středu dopoledne iniciovaly schůzku koaličních špiček, aby Drobil rezignoval. "Cítím presumci neviny, ale pro obraz Pavla Drobila i celé vlády bylo dobře, že ve funkci prozatím skončil," reagovala místopředsedkyně sněmovny a VV Kateřina Klasnová.

Politici TOP 09 byli naopak zdrženliví. "Celá věc je ukončena, bohudík. Už mě nezajímá," vzkázal MfD po rezignaci Drobila předseda TOP09 Karel Schwarzenberg.

SLEDUJEME kauzu Drobil

Foto: Hans Štembera

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jas

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakušan byl překvapen. S Redlem to bylo jinak, než si myslel. Teď dal ultimátum

11:29 Rakušan byl překvapen. S Redlem to bylo jinak, než si myslel. Teď dal ultimátum

„Chyba se stala hlavně v tom, že...“ Ministr vnitra a předseda STAN Vít Rakušan obsáhle promluvil ke…