Migranti si na Lesbu úmyslně zapálili tábor. Nadvakrát. Teď by mohly tisíce z nich do Německa, Merkelová jim dává zelenou

14.9.2020 6:28 odp.

Migranti na řeckém ostrově Lesbos nadvakrát úmyslně zapálili uprchlický tábor Moria. „Někteří lidé nerespektují hostitelskou zemi,“ uvedl k incidentu mluvčí řecké vlády Stelios Petsas s tím, že ti, co tábor podpálili „si mysleli, že když podpálí Moriu, dostanou se urychleně z ostrova”, k čemuž nedojde. Zřejmě se však značně mýlil. Německo nyní ze shořelého tábora zvažuje přijetí tisícovek migrantů. Vláda kancléřky Angely Merkelové rovněž doufá, že bude uprchlický tábor na Lesbu obnoven a provozován Evropskou unií. O přijmutí migrantů se Německo chystá rozhodnout do středy.

Migranti si na Lesbu úmyslně zapálili tábor. Nadvakrát. Teď by mohly tisíce z nich do Německa, Merkelová jim dává zelenou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

Anketa

Považujete Miloše Zemana za lháře?

21%
79%
hlasovalo: 16083 lidí
Uprchlický tábor na ostrově Lesbos shořel minulou středu, kdy jej podle řeckého ministra pro migraci Notise Mitarakise místní migranti sami zapálili, jelikož nebyli spokojeni s karanténními požadavky souvisejícími s tím, že v táboře se před požárem u 35 lidí potvrdila nákaza koronavirem.

Přesto, že z uprchlického tábora ještě zbyly některé části, migranti hned během následného večera stihli úmyslně založit i druhý z požárů, který tábor zničil definitivně.

„Někteří lidé nerespektují hostitelskou zemi,“ uvedl k incidentu mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. Podle něj ti, co tábor podpálili, „si mysleli, že když podpálí Moriu, dostanou se urychleně z ostrova”. „Neodejdou odtamtud kvůli požáru,“ dodal.

Zřejmě se však silně mýlil, jelikož by za úmyslné podpálení mohli získat volnou cestu do Německa. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron již dříve dali najevo, že se jejich země společně s dalšími zeměmi EU chtějí ujmout 400 dětí a mladistvých bez doprovodu z tohoto tábora, teď však padly mnohem větší návrhy.

Z tábora, kde bylo více než dvanáct tisíc migrantů z Blízkého východu, Afriky a Asie, by podle deníku Bild mohla německá vláda tisíce z nich přijmout. Zároveň Německo doufá, že bude uprchlický tábor na Lesbu obnoven a provozován Evropskou unií.

Merkelová je prý nyní nakloněna k přijetí nejméně stovek dětí z tábora, které poté do Německa poputují společně s jejich rodiči.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer v pátek za první krok označil přijmutí 100 až 150 nezletilých uprchlíků z tábora. Německo by dle něho nemělo být samotné a o další čtyři stovky nezletilých migrantů se podělí i dalších nejméně devět zemí Evropské unie a Švýcarsko.

O dalších migrantech má německá vláda rozhodnout ve středu. „Je to lidská tragédie,“ řekla podle deníku Bild německá kancléřka o situaci na ostrově a shrnula, že se chystá sejít se starosty německých měst, která hodlají uprchlíky přijmout.

Konsensus na přijetí migrantů panuje i u dalších německých činitelů. „Věřím, že je pro Německo bez problémů proveditelné přijmout ještě mnohem více lidí, dětí a rodinných příslušníků,“ řekl bavorský premiér a šéf CSU Markus Söder v debatě pořádané Bildem.

Spolupředsedkyně koaliční sociální demokracie (SPD) Saskia Eskenová pak naléhala, aby se o přijetí tisícovek migrantů z tábora Moria rozhodlo co nejdříve.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rakTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

14:40 Povídání s Nohavicou: Energie a lži Petra Fialy. V Ostravě došlo k setkání

Bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu a kandidátka na prezidentku Alena Vitásková se rozhodla…