Číslem jedna uplynulého týdne ve sdělovacích prostředcích byla pro mediálního odborníka Petra Žantovského žádost o vydání expremiéra Petra Nečase k trestnímu stíhání. „Zajímavé je už to, že žádost do Poslanecké sněmovny přinesl osobně vrchní státní zástupce pan Ištvan. To je velice zvláštní událost, která se nestává. Nepamatuji se, že by jiný vrchní státní zástupce s podobnou žádostí přišel do Poslanecké sněmovny sám. Obvykle se to řeší úředními postupy. Tady z toho je zřejmé, že se jedná o velmi naléhavou politickou objednávku,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.
Podle něj se můžeme jen ptát, o jak naléhavou politickou objednávku jde, v jakém smyslu má být řešena a jakým způsobem. Ale to, kdy můžeme čekat výsledek, nelze předvídat. „Netypičnost tohoto postupu vypovídá i o tom, že zrovna s těmi demokratickými mechanismy jsme skutečně ještě v plenkách. Mně se na tom líbil postoj Karla Schwarzenberga, který velice brzy odmítl způsob jednání, za který jsou nyní ti tři bývalí poslanci stíháni. A myslím si, že to udělal proto, že je pevně ukotven několikasetletou tradicí své rodiny v evropských souvislostech a štábní kultuře. To se v české demokracii zatím příliš neuchytilo,“ míní Petr Žantovský.
Nemravné a politicky odporné to je, ale korupce?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník