Milion chvilek: Od Klause st. po Letné zaznělo, že se máme bát

25.06.2019 8:40

Spolupracovník druhého českého prezidenta Václava Klause Jiří Weigl se vyjádřil k nedělní demonstraci na Letné. Mnoho komentátorů nad ní jásá, ale Weigl za akcí vidí cosi neblahého.

Milion chvilek: Od Klause st. po Letné zaznělo, že se máme bát
Foto: Daniela Černá
Popisek: Václav Klaus

Řada komentátorů hledá paralely mezi demonstrací z podzimu 1989 a letošní červnovou demonstrací na Letné. Weigl má však s tímto hledáním paralel problém, protože se domnívá, že zatímco v roce 1989 se většina společnosti shodla na tom, že je nezbytné zbavit komunisty moci a po více než 40 letech se vrátit k demokracii, dnes je situace jiná. Česká společnost je stejně jako společnost ve Spojených státech a v dalších západních zemích rozdělena na přibližně dvě stejné poloviny, které se nemohou shodnout na tom, jakou cestou se má Česko vydat.  

Anketa

Myslíte, že Andrej Babiš bude premiérem až do konce tohoto volebního období?

96%
4%
hlasovalo: 26630 lidí

„Ta konzervativní, spíše starší a spíše venkovská, je u nás o málo silnější a ve volbách i volebních průzkumech v posledních letech pravidelně poráží menší polovinu mladších voličů z větších měst ochotnou přebírat levicovou pokrokářkou ideologii, která je k nám masivně tlačena ze Západu. Tyto poloviny se sobě stále více vzdalují a přestávají se poslouchat a respektovat. Pro jednu polovinu je stále nesnesitelnější způsob, jakým své funkce vykonávají premiér a prezident, kteří disponují silnými mandáty z voleb a podle celostátních průzkumů zaujímají přední místa na žebříčcích popularity politiků, pro druhou, tu pořád ještě větší část občanů je stále nepřijatelnější hysterie pokrokářů a jejich snaha vnucovat své fantasmagorie celé společnosti neustálými zákazy a omezeními,“ vyložil svůj pohled na spoluobčany Weigl na stránkách Institutu Václava Klause.

„Nadšení nad údajnou aktivizací občanské společnosti proto není namístě. Nezapomínejme, že se nacházíme měsíc po evropských volbách, které opět s velkou převahou vyhrálo hnutí ANO premiéra Babiše. Skutečnost, že pokrokářská strana se byla nucena uchýlit k organizování masových demonstrací a přestala spoléhat na parlamentní opozici či budoucí volby, není dobrou zprávou. Pokud v politicky rozdělené zemi po volbách jeden tábor začíná rezignovat na standardní politické mechanismy a utíká se k pouličním demonstracím a mimoparlamentnímu nátlaku, je to varující vývoj pro budoucnost naší země,“ pokračoval Weigl.

Současné demonstrace jsou podle Weigla velkým problémem i pro pravicovou opozici, která není schopná se v Parlamentu prosadit a demonstranti z Milionu chvilek se od opozičních politiků drží po většinu času stranou. Demonstranti tak vlastně představují pro současnou opozici konkurenci. Weigl má navíc obavy, že na podzim se odklon části společnosti od standardních parlamentnách mechanismů ještě prohloubí.

„Obávám se však, že podzim bude daleko horší. Bohužel se ocitáme na šikmé ploše politického napětí a nestability,“ uzavřel svůj komentář Weigl.

reklama

autor: mp

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

12:40 Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

O cestě premiéra Fialy do USA informovaly mezi českými médii i Novinky.cz včetně upozornění na sociá…