Milione chvilek, je to zlé: Jde o Babiše. Možná něco musíte upravit...

14.01.2020 10:02

Volání „estébák, estébák“ patřilo tak nějak ke koloritu demonstrací Milionu chvilek pro demokracii. Nicméně, zda se jedná o pravdivé či nepravdivé nařčení rozhodují soudy slovenské. Naposledy Ústavní soud, který celou věc vrátil na krajský soud a zrušil předchozí rozsudky. Dle Eduarda Bárányho, bývalého místopředsedy slovenského Ústavního soudu Slovenské republiky, došlo k zajímavému novému vývoji.

Milione chvilek, je to zlé: Jde o Babiše. Možná něco musíte upravit...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš

Zprávu, že případ, o kterém už rozhodovala snad všechna patra slovenské justice, jde zpátky k bratislavskému krajskému soudu, přinesl už v listopadu iRozhlas. 31. prosince bylo na tento soud dle Aktuálně.cz doručeno odůvodnění, které vysvětluje, proč se Ústavní soud rozhodl případ vrátit.

Anketa

Pokud se Jaromír Soukup rozejde se Zemanem, budete dále koukat na TV Barrandov?

41%
22%
hlasovalo: 10608 lidí

Bárány tvrdí, že rozhodnutí je hned z několika hledisek výjimečné. Jednak proto, že slovenské soudy rozhodují o představiteli spřátelené, nicméně cizí země. Dále prý Ústavní soud použil zřídka využívanou a náročnou proceduru „sjednocení právních názorů“, a jejím použitím se odchýlil od nosných důvodů svého nedávného rozsáhlého nálezu ve věci stěžovatele, tedy Andreje Babiše.

„Podle velmi skromných dosud přístupných informací Ústavní soud považuje za protiústavní situaci, kdy se fyzická osoba dlouhodobě soudí s veřejnou institucí, uspěje ve vícestupňovém řízení, a nakonec ÚS SR věc zvrátí v její neprospěch,“ míní Bárány. A objasňuje, co přesně Ústavnímu soudu vadí neprávnickou terminologií: „Ústavní soud pokládá za nesprávné, pokud se žaloba či stížnost zamítne v poslední instanci, protože člověk měl prý žalovat někoho jiného, (??) a navíc se mu ani neřekne koho, tedy který státní orgán měl žalovat. Zde jde asi opravdu o porušení práva na soudní ochranu.“

Bývalý místopředseda Ústavního soudu k tomu dodává, že věc má samozřejmě nepříjemný politický rozměr, protože se jedná o stížnost premiéra. A Ústav paměti národa, na který si stěžuje, má povinnost seznam spolupracovníků StB spravovat danou zákonem. „Český premiér tvrdí, že s StB nikdy vědomě nespolupracoval a podpírá to silnými argumenty, ačkoli v tzv. rejstříku svazků je veden. Není však prý žádného jím podepsaného dokladu. Veřejnost vnímá už samotnou zmínku v registru svazků jako důkaz o vědomé spolupráci s tajnou policií, což je pro politika velký nedostatek,“ popisuje situaci.

Bárány říká, že o tom, zda je zveřejňování seznamů spolupracovníků StB ve veřejném zájmu, je možné diskutovat, ale když už zveřejněny jsou, tak je ve veřejném zájmu, aby byly pravdivé, protože uvedení v nich se pokládá za důkaz vědomé spolupráce. „Pokud kdosi zdůrazňuje, že ačkoli je v nich veden, nikdy s StB vědomě nespolupracoval, tak v právním státě potřebuje účinný a dostupný prostředek soudní ochrany, pomocí kterého může dosáhnout nápravu,“ argumentuje bývalý místopředseda ÚS SR.

Na závěr Bárány dodává, že stejně jako předchozí verdikty netvrdily, že Babiš by agentem StB, tak rozhodnutí Ústavního soudu nezprošťuje Babiše podezření, že s StB spolupracoval. Ale veřejností bude tak vnímané a bratislavský krajský soud tak bude rozhodovat o politice v Čechách. „Výhodou jeho soudců oproti jejich českým kolegům je, že se nacházejí mimo prostředí politických zápasů, do kterých nezávisle na jejich přání vstoupí jeho rozsudek,“ zakončil Bárány.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…