Švagr pracoval na drahách po čtyři roky jako náměstek pro personalistiku. Po personální čistce spojené s nástupem dnešní vlády se 30. července 2013 stal členem představenstva přepravce, aby po dvou týdnech 15. srpna 2013 skončil. Jako náměstek pro personalistiku odpovídal za uzavírání pracovních smluv, tedy i za odchody a k nim náležící odstupné. V případech manažerů milionové takzvané zlaté padáky. A jeden takový vybyl i pro Švagra a pořídil by si za něj dva velké byty na pražském Žižkově.
Protože strana Švagrovi zařídila další luxusní post ve státní správě, ParlamentníListy.cz považují za legitimní dozvědět se, kolik vlastně Švagr na odstupném z Českých drah získal. Narazili jsme ale na hradbu mlčení.
Jako manažer ČD měl Švagr nárok na 24 platů odstupného. Podrobnosti o rozvázání pracovního poměru odmítly ČD komentovat. Drážní náměstci pobírali plat zhruba 400 tisíc, včetně nemalých příspěvků na pojistné. Švagrovo odstupné by se tedy mělo podle nastaveného personalistického systému pohybovat okolo desíti milionů korun. Švagr byl jako náměstek pro personalistiku za tento systém odpovědný, nehospodárné odměňování odcházejících manažerů ale nezastavil. Kvůli tomu si jej vzal tvrdě do úst i někdejší ministr dopravy Zdeněk Žák.
"Pan Pavel Švagr pracoval pro České dráhy několik let jako náměstek generálního ředitele pro personální záležitosti a konkurenční doložka byla v té době součástí manažerských smluv vrcholového vedení společnosti. V současné době tomu tak již není. Pracovněprávní vztahy nicméně České dráhy komentovat nemohou. Děkuji za pochopení,“ sdělil ParlamentnímListům.cz mluvčí Českých drah Radek Joklík.
Podobně ParlamentníListy.cz narazily i na Správě státních hmotných rezerv. "Dotazy 1-5 se netýkají činnosti správy a jsou čistě osobního charakteru. Proto se k nim nemůžeme vyjádřit,“ odeslal autora textu do patřičných mezí mluvčí státních rezerv Jakub Linka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný