Miloš Zeman udeřil. Tentokrát kvůli číslům na účtech, které musíte platit

17.02.2016 7:06

Marže za plyn jsou jako lichva. Tento názor zazněl přímo z nejvyšších míst – od prezidenta Miloše Zemana. Ten se v rozhovoru pro deník Blesk mimo jiné vyslovil pro to, aby byly zákonem nastaveny maximální, nepřekročitelné ceny energií. Tak to prosazuje Energetický regulační úřad, jehož šéfku Alenu Vitáskovou Zeman rovněž podpořil.

Miloš Zeman udeřil. Tentokrát kvůli číslům na účtech, které musíte platit
Foto: Hanka Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman během rozhovoru pro ParlamentníListy.cz
reklama

Tématem marží dodavatelů plynu se Blesk, jak sám poznamenává, již nějaký čas zabývá. Zjistil tak například, že takové marže mohou tvořit až 140 procent samotné látky. Proto redaktoři neváhali a při rozhovoru s prezidentem Zemanem se jej zeptali i na tento problém.

Prezident se nad výší marží pozastavil a poznamenal k tomu, že se občas objevují návrhy, aby byl podnikatelům nastaven v zákoně tzv. „přiměřený zisk“. „Jestliže považujete za trestnou lichvu a souhlasíte s výší maximálního úroku za půjčky, není důvod, aby stejné omezení neexistovalo i u cen energií, tedy u zmíněného plynu,“ vyslovil se prezident.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Mírněji se podle deníku vyjádřil ministr průmyslu Jan Mládek. Ten by otázku marží dodavatelů předložl k posouzení antimonopolnímu úřadu, dbajícímu o férovost hospodářské soutěže.

Cenovou politiku distributorů plynu a dalších energií prohlašuje za nemorální i šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Ta ze své funkce hodlá podniknout konkrétní kroky. V první fázi chce informovat spotřebitele, kolik by skutečně měli platit. Pokud tlak veřejnosti nepřiměje dodavatele ke změně cenové politiky, bude tlačit na zavedení maximálních cen energií, navázaných na pohyb ceny surovin na burze.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

17:33 Při utahování přidávali další restrikce, při rozvolňování chtějí vyhodnocovat? Paznehti! Smejkalova poradní skupina dostala úder. Komentátor ve varu

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Přínos poradní skupiny MeSES při ministerstvu zdravotnictví, vedené…